Najnowsze wiadomości ze świata

“Haniebnie wysoka” liczba przestępstw antysemickich w Niemczech

Komisarz rządu RFN ds. antysemityzmu Felix Klein stwierdził, że liczba przestępstw antysemickich w Niemczech jest “haniebnie” duża. Od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października Federalny Urząd Kryminalny odnotował 2 249 przestępstw o charakterze antysemickim, powiedział Klein w czwartek w Berlinie.

“Znaczna część” nie została popełniona bezpośrednio po 7 października ub.r. (dzień ataku Hamasu na Izrael), ale “tygodnie i miesiące później”. Klein zaapelował o zaostrzenie przepisów prawa karnego dotyczących podżegania do nienawiści, aby skuteczniej zwalczać antysemityzm.

Komisarz jest “zszokowany”, że “haniebnie wysoki poziom” aktów antysemickich w dużej mierze zniknął z debaty publicznej i doniesień mediów. Podkreślił, że solidarność z Żydami nie ma charakteru sezonowego, pisze portal stacji ZDF.

Dane urzędu kryminalnego są “wielkim psychicznym obciążeniem” dla Żydów, zwłaszcza że do licznych przestępstw dochodziło w przestrzeni publicznej, np. na ulicach, podkreślił przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster, podczas tego samego wydarzenia.

Wskazał, że spadła frekwencja na nabożeństwach w synagogach i na wydarzeniach żydowskich. Niektóre zostały całkowicie odwołane. “Życie żydowskie stało się mniej widoczne”, stwierdził.

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij