Hagia Sophia nie stanie się meczetem. Przynajmniej na razie Najnowsze wiadomości ze świata

Hagia Sophia nie stanie się meczetem. Przynajmniej na razie

Nie znaczy to jednak, że najbardziej znany budynek Stambułu nie będzie w przyszłości służył celom religijnym. Jak podkreśla Anatolia, wniosek odrzucono ze względów formalnych – dlatego, że został złożony przez organizację, a nie osobę fizyczną.

Wybudowana w latach 532-537 świątynia, nazwana kościołem Mądrości Bożej, była przez prawie 900 lat siedzibą patriarchy Konstantynopola i miejscem koronacji cesarzy bizantyjskich. Jest uważana za najwybitniejszy obiekt architektury bizantyjskiej. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została przekształcona w meczet i dobudowano do niej minarety. W 1935 roku na polecenie pierwszego prezydenta Republiki Turcji Mustafy Kemala Ataturka meczet zeświecczono i przekształcono w muzeum.

Od kilku lat obóz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana coraz częściej wzywa do tego, by Hagia Sophia z powrotem stała się muzułmańską świątynią. W 2016 r. po raz pierwszy od jej sekularyzacji odbyły się tam modły, a w marcu 2018 roku Erdogan osobiście recytował w niej pierwszy wers Koranu.

Hagia Sophia, łącznie z innymi budowlami historycznego centrum Stambułu, w 1985 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ostatnich latach odwiedzało ją około 3,5 miliona turystów rocznie.

(PAP)

fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij