Najnowsze wiadomości z kraju

Gronkiewicz-Waltz chwali pomysły partii Razem. “Podoba mi się koncepcja, żeby budować więcej mieszkań komunalnych”

– Generalnie mi się podoba ta koncepcja partii Razem, żeby budować więcej po prostu mieszkań komunalnych. 300 tysięcy nie zbudują (w 5 lat), ale żeby pójść w mieszkania komunalne, żeby dać samorządom pieniądze na mieszkania komunalne – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz na antenie Radia Zet.

Była prezydent Warszawy w rozmowie z red. Lubecką na antenie Radia Zet odnosiła się m. in. do pomysłów dotyczących… polityki komunalnej. Nie ukrywała, że jest zwolenniczką rozwiązań proponowanych przez partie lewicowe.

Przypomnijmy, wypowiadająca się m. in. dla PAP Paulina Matysiak, która jest członkiem Rady Krajowej partii Razem mówiła:

– Nie popieramy pomysłu PO ws. wprowadzenia kredytu 0 proc.; to jest tak naprawdę dosypywanie pieniędzy bankom i deweloperom.

– Rozwiązaniem jest budowa mieszkań na tani wynajem – dodawała Matysiak.

Posłanka Razem podkreśliła, że problem mieszkalnictwa należy rozwiązać od strony podaży, poprzez budowę mieszkań na tani wynajem. Wskazała na Wiedeń, jako dobry przykład działającego rozwiązania, w ramach którego państwo razem z samorządami budowało mieszkania na wynajem. Dodała, że nie chodzi o “zmuszanie ludzi” do mieszkania w lokalach na wynajem, a danie im “prawdziwego, realnego wyboru”.

Do tych pomysłów odnosiła się na antenie Radia Zet była prezydent Warszawy.

– Powinien być fundusz mieszkaniowy, z którego się dopłaca do odsetek. Podoba mi się koncepcja partii Razem, żeby budować więcej, pójść w mieszkania komunalne przyznawała była wiceszefowa PO.

Gronkiewicz-Waltz dodawała, że jej zdaniem właśnie ta koncepcja ma sens, ale samorządy muszą dostać na to pieniądze.

Dodajmy, iż to w czasie rządów Gronkiewicz-Waltz w Warszawie doszło do afery reprywatyzacyjnej, którą szeroko opisywano w mediach.

Liczne tytuły pokazywały nieprawidłowości dotyczące reprywatyzacji i liczne związki między urzędnikami warszawskiego ratusza i następcami prawnymi dawnych właścicieli nieruchomości. Rozgłos w mediach zyskały m. in. kwestie powiązań między adwokatem Robertem Nowaczykiem (zmarł w lipcu 2023), który przejął około 50 lokali w stolicy i ówczesnym wicedyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakubem Rudnickim, który przygotowywał i podpisywał decyzje zwrotowe.

Gazeta Wyborcza ujawniła, iż w 2012 roku Warszawa oddała działkę przy ul. Chmielnej 70 o szacunkowej wartości ok. 160 milionów złotych, której nie należało zwracać, gdyż roszczenia do niej zostały spłacone jeszcze w czasach PRL na podstawie umów indemnizacyjnych.

Po ujawnieniu afery liczne były w mediach głosy domagające się dymisji prezydent Warszawy. Stanowiska stracili dwaj wiceprezydenci Jarosław Jóźwiak, Jacek Wojciechowicz (obaj politycy PO). Aresztowano kilku urzędników urzędu miasta.

Powstała też Komisja Weryfikacyjna (pełna nazwa: Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich), która zajmowała się sprawami reprywatyzacji.

Procesy w wielu sprawach wciąż trwają.

 

Źródło: Stefczyk.info za Radio Zet Autor: red
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij