Najnowsze wiadomości ze świata

Greta Thunberg skazana. Tak kończy się nieposłuszeństwo

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została w poniedziałek skazana przez sąd w Malmoe na karę grzywny za celowe nieposłuszeństwo wobec policji w związku z protestem w porcie naftowym w tym samym mieście – poinformowała szwedzka agencja TT.

Thunberg wraz z innymi aktywistami 19 czerwca uniemożliwiła wjazd ciężarówek z cysternami do portu naftowego w Malmoe. Aktywistka została poproszona przez policję o opuszczenie miejsca, ale odmówiła. W związku z niezastosowaniem się do polecenia została siłą usunięta i zatrzymana.

Thunberg potwierdziła przed sądem, że była częścią protestującej grupy i nie posłuchała poleceń policji, ale nie przyznała się do winy.

“Moje działania są usprawiedliwione. Wierzę, że znajdujemy się w sytuacji zagrażającej życiu, zdrowiu i mieniu. Niezliczeni ludzie i społeczności znajdują się zarówno w krótkotrwałym, jak i w długotrwałym zagrożeniu” – powiedziała przed sądem Thunberg, cytowana przez agencję Reutera.

“To prawda, że tego dnia byłam w tym miejscu i otrzymałam polecenie (od policji), którego nie posłuchałam, ale chciałabym zaprzeczyć oskarżeniu o to, że popełniłam jakiekolwiek przestępstwo” – dodała.

Wartość grzywny zostanie określona na podstawie wysokości dochodów aktywistki i nie jest na razie jasne, ile będzie musiała zapłacić.

Thunberg wraz z siostrą oraz rodzicami artystami (matka jest śpiewaczką, ojciec aktorem) prowadzi fundację swojego imienia, na którą trafiają pieniądze z otrzymywanych przez nią nagród za działalność na rzecz klimatu.

Źródło: PAP Autor: kjm/ tebe/
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij