Pedofilia jest zbrodnią i powinna być bezwzględnie karana, niezależnie od tego, czy pedofil nosi krawat czy koloratkę – ocenił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dobrze, że episkopat zmierzył się z tym problemem – dodał.
Gowin pytany na antenie radiowej Trójki, jak ocenia zaprezentowane w czwartek przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski dane statystyczne dot. wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce, podkreślił, że “pedofilia jest zbrodnią i powinna być bezwzględnie karana, niezależnie od tego czy pedofil nosi krawat czy koloratkę”.
“Dobrze, że episkopat zmierzył się z tym problemem. Uważam, że to jest przejaw uczciwości i otwartości” – dodał.
Dopytywany, czy to nie jest dopiero początek mierzenia się z tym problemem zaznaczył, że “tego nikt z nas nie wie, dlatego, że rzecz dotyczy sfery, która jest trudna do zbadania”. “Ja tych krytyków wczorajszego wystąpienia księży biskupów nawoływałbym jednak do pewnej powściągliwości” – powiedział.
Odnosząc się do wypowiedzi posłanki Joanny Scheuring-Wielgus (Teraz!), która oceniła, że konferencja KEP nt. pedofilii w polskim Kościele jest jak “naplucie w twarz” ofiarom księży, szef MNiSW powtórzył, że “pedofilia jest potworną zbrodnią i nie należy na takiej zbrodni i na cierpieniu ofiar robić sobie kampanii wyborczej, jak robi to takimi wystąpieniami pani poseł”.
“Kierujmy się w tej sprawie zasadami moralnymi, a nie albo obsesją antykościelną albo kalkulacjami przedwyborczymi” – podkreślił Gowin.
Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego “należy trzymać tę sprawę z dala od bieżących sporów politycznych, znajdujemy się w okresie kampanii wyborczej i tutaj ta powściągliwość, wydaje mi się, że właśnie w imię szacunku dla ofiar pedofilów jest jak najbardziej wskazana”.
Na pytanie, czy dostrzegł podczas konferencji episkopatu takie zachowania, jak bronienie Kościoła czy wybielanie, odpowiedział, że “spotykał się z tego typu postawami, w minionych latach, gdy jeszcze nie był politykiem”. “Interweniowałem u księży biskupów w różnych przypadkach molestowania czasami dzieci, czasami osób dorosłych. Spotykałem się z takimi postawami, ale nie dostrzegam tej postawy we wczorajszej konferencji, w ogóle w działaniach, które episkopat podjął w ostatnich miesiącach” – zaznaczył wicepremier.
Jak mówił, stało się to “być może za późno, tu sam mam wątpliwości, wiem, że wielu księży biskupów też z tymi myślami się mierzy, natomiast dobrze, że ten temat został podjęty”. “Uważam, że będzie podjęty w duchu uczciwości i w duchu prawdy” – dodał.
W czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowało dane statystyczne dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce. Jak przekazano na konferencji prasowej, od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.