Najnowsze wiadomości z kraju

Głośne nazwiska na “jedynkach” PiS do europarlamentu

Jacek Kurski, Mariusz Kamiński, Daniel Obajtek, Beata Szydło, Joachim Brudziński, Wojciech Kolarski, Adam Bielan, Małgorzata Gosiewska – wśród “jedynek” na listach PiS do PE – wynika z informacji PAP ze źródeł w partii; w czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

W czwartek po południu obradowały władze Prawa i Sprawiedliwości, ws. list wyborczych.

Szef partii Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że “listy są generalnie zatwierdzone”. “Ale proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt” – zaznaczył.

Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. “To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie” – powiedział szef PiS.

Według informacji PAP, w Warszawie jedynką będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, na Mazowszu europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje europosłanka Anna Fotyga, a w kujawsko-pomorskim – europoseł Kosma Złotowski.

W okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie z pierwszego miejsca wystartuje były prezes TVP Jacek Kurski, z kolei w woj. łódzkim – europoseł Witold Waszczykowski.

W Wielkopolsce “jedynką” będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski. Na Lubelszczyźnie b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, a na Podkarpaciu były szef Orlenu Daniel Obajtek.

W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została b. premier, europosłanka Beata Szydło.

Na Śląsku listę będzie otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a w okręgu dolnośląskim i opolskim – europosłanka Anna Zalewska.

Natomiast w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.

Na listach ponadto znalazła się duża grupa obecnych parlamentarzystów PiS, m.in. Michał Dworczyk, Radosław Fogiel, czy Anita Czerwińska.

Ponadto w Warszawie “dwójka” przypadła Tobiaszowi Bocheńskiemu, który był kandydatem PiS na prezydenta stolicy w niedawnych wyborach samorządowych. Były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik otrzymał z kolei “dwójkę” na Mazowszu.

Lider Republikanów Adam Bielan pytany przez dziennikarzy, kiedy listy PiS do PE zostaną zarejestrowane odparł, że zależy to od decyzji sekretarza generalnego ugrupowania, “wraz ze spływającymi podpisami”. “Dzisiaj mówiliśmy o tym, że wiele struktur przywiezie podpisy w sobotę. Myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy tę wymaganą liczbę podpisów” – odpowiedział.

Dodał, że zapewne część list będzie rejestrowana już na początku przyszłego tygodnia.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski
Fot. Fratria/Fot. Andrzej Wiktor

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij