Globalne ocieplenie: Indie nie obiecają redukcji emisji netto do zera Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Globalne ocieplenie: Indie nie obiecają redukcji emisji netto do zera

Rząd Indii odmówił obietnicy, że do 2050 roku obetną emisje gazów cieplarnianych netto do zera. Obiecują jednak, że dotrzymają redukcji obiecanych w tzw. porozumieniu paryskim.

Zdaniem lobbystów od globalnego ocieplenia powstrzymanie go wymaga, aby świat zredukował do połowy XXI wieku emisje gazów cieplarnianych netto do zera. Oznacza to, że ich emisja przez ludzi ma być równa lub mniejsza od ilości tych gazów, zwłaszcza dwutlenku węgla, którą mogą zutylizować np. lasy, uprawy rolne czy znajdująca się jeszcze w powijakach technologia absorpcji CO2. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska już zdążyły obiecać, że tak zrobią.

Indie – trzeci największy emiter gazów cieplarnianych na świecie, po Chinach i USA – nie mają jednak zamiaru złożyć takiej obietnicy. Zdaniem sekretarza środowiska R.P. Gupty takie obietnice nie są bowiem dobrym sposobem na walkę z klimatem. „To, ile dwutlenku węgla wyemitujesz do atmosfery przed osiągnięciem zerowych emisji netto jest ważniejsze” – stwierdził.

W Paryżu Indie obiecały ograniczenie emisji o 33-35% w stosunku do roku 2005. Minister środowiska Bhupendra Yadav obiecał, że spełnią tę obietnicę. Dodał, że niewykluczona jest również jej zmiana. „Wszystkie opcje są w grze” – podkreślił. Niektórzy lobbyści postulują, aby Indie ograniczyły te emisje o co najmniej 40%.
Przedstawiciele rządu podkreślili, że udział premiera Narendry Modiego w szczycie klimatycznym COP 26 w Glasgow to znak tego, że Indie traktują walkę z klimatem poważnie. Yadav powiedział mediom, że sukces tego szczytu oceni na podstawie tego jakie wsparcie dostaną na nim państwa rozwijające się aby móc ograniczyć emisję nie hamując swojego rozwoju gospodarczego.

W szczycie tym nie weźmie jednak udziału prezydent Chin Xi Jinping. Chiny obiecały redukcję emisji netto do zera do 2060 roku. Jego kraj według szacunków hinduskiego rządu do 2050 wyemituje do atmosfery aż 450 gigaton gazów cieplarnianych. Dla porównania w tym samym okresie USA wyemitują 92 gigatony a UE 62 gigatony.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij