Najnowsze wiadomości z kraju

Gitanas Nauseda chce prosić Polskę o pomoc w ewakuacji obywateli Litwy z Izraela

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zarzucił w poniedziałek litewskim instytucjom brak zdecydowanych działań w celu sprowadzenia Litwinów z Izraela. Nauseda poinformował, że zamierza rozmawiać z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o możliwości ewakuacji Litwinów samolotami, które wysyła Warszawa.

“Uważam za nieco dziwne, że trzeci dzień dyskutujemy o sposobach wydostania ludzi ze strefy konfliktu. (…) Nasze instytucje muszą po prostu przestać mówić i zacząć wykonywać swoją pracę” – oznajmił Nauseda.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent podkreślił, że Polska już wysyła samoloty do Izraela i zapowiedział, że zwróci się o pomoc do prezydent Dudy.

“Zamierzam dziś zadzwonić do polskiego prezydenta Andrzeja Dudy i zapytać o możliwości przyznania miejsc w (polskich) samolotach obywatelom Litwy” – powiedział Nauseda.

Zapytany o możliwość wykorzystania litewskich samolotów wojskowych Spartan, prezydent powiedział, że nie byłyby one najbardziej odpowiednią opcją ze względu na ich małą pojemność i odległość, jaką mogą przelecieć bez międzylądowań.

“Mamy znacznie wygodniejsze alternatywy, wykorzystajmy je. Jeśli to okaże się niewystarczające, wszystkie środki będą dobre, w tym Spartan” – powiedział.

Skyllence, spółka należąca do lotniczej grupy biznesowej Avia Solutions Group, ogłosiła w poniedziałek, że organizuje lot w celu sprowadzenia około 170 obywateli Litwy.

Według danych MSZ Litwy w Izraelu na stałe mieszka 7008 litewskich obywateli. 460 Litwinów przebywa obecnie w Izraelu turystycznie. Są to głównie pielgrzymi.

MSZ Litwy poinformowało w niedzielę, że w Izraelu zginął Martynas Kuzmickas, obywatel posiadający podwójne obywatelstwo, litewskie i izraelskie. Służył w izraelskiej policji.

Źródło: (PAP) Autor: Z Wilna Aleksandra Akińczo
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij