W Gdyni rozpoczyna się XI Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Swój dorobek zaprezentują twórcy filmowi i radiowi inspirowani dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89. W czasie trwania XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni (w tym roku 26-29 września), po raz kolejny swoją edycję będzie miał projekt „Młodzi dla Historii”, wspierany przez Fundację Stefczyka.
– Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi poszukiwaniem i odkrywaniem lokalnych czy rodzinnych bohaterów polskiej drogi do wolności i zainspirowanie ich do opowiadania ich historii – wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Dzięki różnorodnym formom warsztatów i konkursów, uczniowie gimnazjów i liceów mają szansę poznać lepiej najnowszą historię Polski, przedstawioną w niekonwencjonalny sposób. Mogą też wykazać się pomysłowością, kreacją i pokazać, jak oni czują naszą historię, jak odbierają realia, które dla ich dziadków były codziennością. Każdego roku młodzi zaskakują jury prezentując głęboko przemyślane filmy, poruszające spektakle i zaskakujące stylizacje sprzed lat, zabierając widzów w podróż do przeszłości modowym wehikułem czasu.
Dyrektor festiwalu przypomniał, że w wielu rodzinach i miejscowościach są ludzie, którzy walczyli w różnych okresach o wolność, płacili za to wysoką cenę, byli wyrzucani ze szkół czy z pracy.
– Teraz często pozostają na uboczu, a dzięki odkrywaniu ich przeszłości młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i być dumnymi z członków rodziny czy sąsiadów – tłumaczył Arkadiusz Gołębiewski.
Maria Kądziela, która kieruje Projektem „Młodzi dla Historii”, wyjaśniła, że młodzież będzie prezentowała swoje prace w trzech konkursach: filmowym, teatralnym i stylizacyjnym. Pokazanych zostanie 13 filmów, 5 sztuk teatralnych i 14 stylizacji młodych twórców, którzy będą mogli wziąć także udział w warsztatach i spotykać się z doświadczonymi, zawodowymi dokumentalistami.
W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Festiwalu „Złoty Opornik” walczy 30 tytułów. W czasie festiwalu będą też pokazywane dokumenty z byłych krajów komunistycznych i związane z naszą historią filmy pełnometrażowe. Odbędą się także debaty, spotkania ze świadkami historii, koncerty i wystawy.