Najnowsze wiadomości z kraju

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to byłby nokaut opozycji

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę na ZP zagłosowałoby 39 proc., na KO – 27 proc., na Lewicę 9 proc., na Konfederację 8 proc. , na Polskę 2050 – 7 proc., a na PSL – 6 proc. badanych zdecydowanych na udział w nich- wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Zjednoczona Prawica uzyskała w sondażu 39 proc. poparcia wśród respondentów zdecydowanych na udział w wyborach – o 2 punkty proc. niż w poprzednim badaniu z końca kwietnia. Na Koalicję Obywatelską zamierza oddać głos 27 proc. badanych – spadek o 1 punkt proc.

Głosowanie na Lewicę zadeklarowało na 9 proc. – mniej o 1 punkt proc.; na Konfederację – 8 proc. – mniej o 1 punkt proc., na Polskę 2050 – 7 proc. (bez zmian); na Polskie Stronnictwo Ludowe – 6 proc. – o 1 punkt proc. więcej; na Kukiz’15 – 2 proc. (bez zmian); na Porozumienie było zero wskazań (poprzednio 1 proc.). Na jakieś inne ugrupowanie zagłosowałoby 2 proc.

Według sondażu frekwencja wyniosłaby 60 proc. – 46 proc. respondentów odpowiedziało, że “zdecydowanie”, a 14 proc. “raczej” wzięłoby udział w wyborach. Deklarowana frekwencja wzrosła o 2 punkty proc. Łącznie 31 proc. zadeklarowało, że nie poszliby na wybory – 17 proc. “zdecydowanie nie”, a 14 proc. – “raczej nie”. 9 proc. ankietowanych powiedziało, że “trudno powiedzieć”.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 28 kwietnia do 2 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1048 osób.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij