Najnowsze wiadomości z kraju

Gdula nazwał “Murzynka Bambo” rasistowskim wierszem. Córka Tuwima nie wytrzymała i odpowiedziała posłowi Lewicy

Poseł Maciej Gdula walczy z “rasizmem” w polskiej literaturze i krytykuje “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza czy “Murzynka Bambo” Juliana Tuwima. Do krytyki odniosła się córka poety Ewa Tuwim-Woźniak.

– Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. Murzynek Bambo jest rasistowski i wspiera “radosny i niewinny” rasizm jak w przedszkolu w Kępnie, gdzie pracownicy odtwarzają najgorsze uprzedzenia – pisał nie tak dawno poseł Lewicy.

Do kontrowersyjnego wpisu Gduli odniosła się córka poety, Ewa Tuwim-Woźniak w rozmowie z “Gazetą Polską Codziennie”. Kobieta nie kryła zaskoczenia krytyką. Przypomina, że w innych wierszach jej ojciec, pisząc już o białych dzieciach, przedstawiał je również jako dokazujące i przekomarzające się ze swoimi matkami, które po prostu chcą, aby ich pociechy dbały o siebie i uczyły się pilnie.

– Poeta sam często przyłącza się do tych upomnień i na przykład w wierszyku “List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie” ostrzega”: “bo sam wszystko sprawdzę! – mówiła Ewa Tuwim-Woźniak.

Jej zdaniem wiersz wyraża wręcz sympatię wobec Bambo i jest wsparciem dla jego wyrozumiałej matki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ GPC Autor: JD
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij