Najnowsze wiadomości ze świata

Francuzi znaleźli sposób na zamieszki. Zabronili fajerwerków

Francuski rząd boi się, że obchody tegorocznego Dnia Bastylii zostaną zakłócone przez zamieszki. Dlatego też… zakazali sprzedaży fajerwerków.

Święto Narodowe Francji, zwane potocznie Dniem Bastylli, to najważniejsze święto państwowe w tym kraju. Jest obchodzone 14 lipca, w rocznicę szturmu na Bastylię. 14 lipca 1789 roku mieszkańcy Paryża zdobyli tę średniowieczną twierdzę, w której mieściło się także więzienie dla więźniów politycznych. Informacje o jej zdobyciu błyskawicznie rozeszły się po kraju i wpłynęły na to, że wiele osób dołączyło do rewolucji. Dzisiaj jest uznawane za jej najważniejszy moment.

Francja w ostatnim czasie została dotknięta falą zamieszek po śmierci nastolatka pochodzenia imigranckiego z rąk policji. Teraz rząd boi się, że kolejne zamieszki przyćmią obchody tej rocznicy. Aby się przed tym uchronić, rząd zdecydował się zakazać sprzedaży, transportu i używania środków pirotechnicznych i fajerwerków. Zakaz ten nie obejmie jedynie pracowników odpowiednich firm, które będą organizować publiczne pokazy. Zaczął obowiązywać od razu po publikacji w dzienniku ustaw i potrwa do 15 lipca.

Decyzja rządu nie jest tak komiczna, jak się wydaje. Używanie petard i fajerwerków przeciwko policji podczas zamieszek jest już francuską tradycją, a wielu policjantów odniosło z tego powodu obrażenia. Premier Elisabeth Borne, która podpisała odpowiedni dekret, powiedziała dziennikowi Parisien, że to tylko jeden z elementów rządowych działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa świętującym Francuzom. Rzecznik rządu Olivier Veran przyznał, że obawiają się, że w rocznicę odnowią się napięcia społeczne, ale powiedział, że odwołanie tego święta nie wchodzi w grę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij