Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Francuzi zapłacą fortunę za zniszczenie wina

Rząd Francji zapowiedział, że wyda 200 milionów euro na zniszczenie nadwyżek wina. Ma to sprawić, że jego cena rynkowa nie spadnie.

Sytuacja francuskich producentów wina w kilku regionach tego kraju, zwłaszcza w Bordeaux, jest obecnie bardzo trudna. Największym problemem jest to, że spadł popyt na ich produkt. Doprowadziło to do nadprodukcji, a tym samym spadku cen trunku na rynkach. Sami producenci obwiniają o to głównie pandemię i związane z nimi zamknięcia restauracji – które miały spowodować, że wielu klientów przestawiło się na inne trunki, jak np. piwo. Obwiniają też wojnę na Ukrainie i związane z nią kłopoty gospodarcze w Europie, przez które wiele osób nie stać już na wino.

W skrajnych wypadkach cena wina jest mniejsza niż koszty produkcji. W Bordeaux co trzeci producent donosi już o poważnych kłopotach finansowych. „Produkujemy za dużo, a cena sprzedaży jest niższa od ceny produkcji, więc tracimy pieniądze – wyjaśnił Jean-Philippe Granier ze stowarzyszenia producentów wina z Langwedocji.

Minister rolnictwa Marc Fesneau ujawnił, że rząd Francji przeznaczy aż 200 milionów euro na utylizację nadprodukcji wina, z czego 160 milionów będzie pochodzić z funduszy unijnych. Celem tego jest zmniejszenie podaży i, tym samym, stabilizacja jego cen. Odzyskany ze zniszczonego wina alkohol będzie mógł być sprzedany innym firmom, ale do użycia wyłącznie w produktach niespożywczych, jak środki dezynfekujące, perfumy itp.

W czerwcu ministerstwo rolnictwa zapowiedziało też fundusz w wysokości 57 milionów euro, którego celem jest likwidacja blisko 9.5 tys. hektarów winorośli w Bordeaux. Rząd prowadzi też programy, których celem jest skłonienie producentów wina do zmiany na uprawę innych produktów, jak np. oliwki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij