Najnowsze wiadomości ze świata

Francuzi szkolą ukraińskich pilotów na Mirage? Strona ukraińska dementuje

Francuski dziennik Le Figaro ujawnił, że Francuzi szkolą ukraińskich pilotów z latania myśliwcami Mirage 2000. Strona ukraińska dementuje te doniesienia.

Le Figaro poinformował, że grupa ok. trzydziestu ukraińskich pilotów szkoli się od półtorej miesiąca na myśliwcach bombardujących Mirage 2000. Szkolenia mają się odbywać w przyspieszonym trybie i mają miejsca w bazach lotniczych Nancy i Mont-de-Marsan. Francja ma aż 315 tych myśliwców w różnych wersjach i według źródeł Le Figaro byłaby gotowa na oddanie 10 sztuk Kijowowi.

Jurij Ihnat, rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, stwierdził, że informacje dziennika nie są prawdziwe. Stwierdził, że wiele państw jedynie zaproponowało udostępnienie Ukrainie miejsc, w których jej piloci będą się szkolić z obsługi zachodniego myśliwca, który zostanie wybrany do przekazania Kijowowi. Przyznał jednak, że ukraińscy żołnierze przechodzili szkolenie we Francji, ale stwierdził, że chodziło o np. kursy dla kontrolerów lotu czy kursy survivalu, a nie szkolenia dla pilotów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euromajdan Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij