Francuzi mają dość. Większość społeczeństwa uznaje, że imigracja ma negatywny wpływ na ich państwo Najnowsze wiadomości ze świata

Francuzi mają dość. Większość społeczeństwa uznaje, że imigracja ma negatywny wpływ na ich państwo

Francuzi negatywnie oceniają wpływ imigracji – wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę w tygodniku “Journal du Dimanche”. 58 proc. ankietowanych uważa, że we Francji imigracja ma negatywne skutki, choć 61 proc. chce przyjęcia osób w niebezpieczeństwie.

Zdaniem 54 proc. pytanych Francuzów imigracja negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy kraju, zdaniem 55 proc. – na przyszłość państwa, 58 proc. – na tożsamość narodową, 61 proc. – na poszanowanie laickości Francji, 64 proc. – na spójność społeczeństwa, a 66 proc. – na bezpieczeństwo.

Również 64 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przyjmowanie w kraju kolejnych imigrantów jest “niepożądane”. Agencja AFP zauważa, że kwestia ta będzie z pewnością centrum debaty przed wyborami do Parlamentu Europejskimi zaplanowanymi na maj 2019 roku.

Francuzi jednak opowiadają się za przyjęciem tych ludzi, którzy są w niebezpieczeństwie – 61 proc. chce ugoszczenia uchodźców uciekających przed wojną czy biedą. Jednocześnie ankietowani wypowiadają się przeciwko imigrantom ekonomicznym. 71 proc. uznało, że powodują oni zaniżanie pensji, a 60 proc. jest zdania, że należałoby wybierać imigrantów w zależności od potrzeb kraju.

W kontekście sposobów zapobiegania masowej migracji 63 proc. uczestników badania opowiedziało się za unieważnieniem układu z Schengen, opowiadając się tym samym za wznowieniem kontroli na granicach wewnętrznych w UE.

Ponadto 54 proc. ankietowanych wyraziło zdanie, że lepiej, by o rozdziale migrantów w Europie decydowano na poziomie krajowym, jednocześnie 51 proc. opowiedziało się za tym, by Francja przyjęła część z migrantów, którzy docierają na greckie, włoskie i hiszpańskie wybrzeża.

Sondaż zrealizowano przez ośrodek Ifop między 23 a 26 listopada na reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych Francuzów.

Źródło: PAP Autor: ulb/ amac/
Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij