Najnowsze wiadomości ze świata

Francja, Niemcy i Kanada rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Białorusi

Francja, Niemcy i Kanada rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Białorusi. Jest to związane z zamknięciem przez Polskę przejścia granicznego Bobrowniki-Berestowica i możliwymi dalszymi utrudnieniami.

Rekomendacje władz Francji, Niemiec i Kanady to aktualizacja dotychczasowych zaleceń, związanych z trwającą od lutego ubiegłego roku agresją Rosji na Ukrainę.

Francuskie MSZ w poniedziałek rekomendowało swoim obywatelom „bezzwłoczne opuszczenie kraju drogą lądową przez przejścia graniczne z Litwą, Polską lub Łotwą”. W komunikacie zaznaczono, że granice z Litwą i Łotwą są otwarte, jednak na granicy z Polską działa tylko jedno przejście (dla samochodów osobowych)– w Brześciu. https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/conseils-aux-voyageurs/conseils-par-pays-destination/bielorussie/

Resort dyplomacji wskazał, że „w związku z ofensywą zbrojną Rosji na Ukrainę i zamknięciem przestrzeni powietrznej Białorusi z państwami UE jakiekolwiek podróże na Białoruś pozostają niewskazane”.

Rekomendacje podobnej treści opublikowały władze Niemiec i Kanady.

„Wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą oraz polskie przejście Kuźnica-Bruzgi są zamknięte. Przejście Bobrowniki-Berestowica na polskiej granicy jest zamknięte od 10 lutego od godz. 12. Nie można wykluczyć dalszych krótkoterminowych zamknięć (innych przejść). Na granicach z Litwą, Polską i Łotwą możliwe są dodatkowe kontrole” – podano w komunikacie niemieckim.

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/belarus-node/belarussicherheit/201904

Poprzednie rekomendacje Francja i Niemcy wydawały – odpowiednio – w kwietniu i marcu 2022 r.

Kanada opublikowała nową wersję rekomendacji jeszcze 10 lutego, w dniu zamknięcia przejścia w Bobrownikach.

https://travel.gc.ca/destinations/belarus

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie „z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa” przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Dzień wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na 8 lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij