Najnowsze wiadomości ze świata

Forum ONZ ds. równości płci i praw kobiet. Nie zgadniecie które państwo je poprowadzi

ONZ zdecydowała, że 69. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet (CSW) będzie przewodniczyć Arabia Saudyjska. Wywołało to krytykę ze strony organizacji walczących o prawa człowieka.

CSW to komisja Rady Ekonomicznej i Społecznej, której zadaniem jest promowanie praw kobiet i równości płciowej. Co roku jej członkowie spotykają się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku by przedyskutować postępy w wprowadzaniu równości płciowej i plany na przyszłość.

W przyszłym roku odbędzie się 69. sesja tej organizacji. Państwa członkowskie zdecydowały jednogłośnie, że poprowadzi ją Arabia Saudyjska. Ambasador tego państwa w ONZ Abdulaziz Alwasil został w środę wybrany przewodniczącym.

Ta decyzja wywołała krytykę ze strony organizacji broniących praw człowieka. „CSW ma jasny mandat do promowania praw kobiet i równości płciowej, i jest niezwykle ważne, by przewodniczący komisji o to dbał” – napisała Sherine Tadros z Amnesty International, wskazując na „żałosną historię” dbania w tym państwie o prawa kobiet. Human Rights Watch dodała, że „Arabia Saudyjska systematycznie dyskryminuje kobiety i prześladuje aktywistów praw kobiet”.

Rząd Arabii Saudyjskiej twierdzi, że współpraca z CSW potwierdza, że interesuje go problem praw kobiet i potwierdza jego dotychczasowe osiągnięcia na tym polu. Dodali, że Saudi Vision 2030 – plan radykalnych reform królestwa – skupia się także na tym, by kobiety mogły w pełni partycypować w życiu królestwa na wszystkich poziomach i „inwestować swoją energię w w sposób zgodny z ich ogromnymi możliwościami”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij