Najnowsze wiadomości ze świata

Ford pomaga ofiarom zimy w Teksasie

Teksańczycy nadal zmagają się z brakami prądu wywołanymi wyjątkowo dotkliwą zimową pogodą. Ford postanowił im pomóc i wypożyczyć samochody wyposażone w generatory.

Seria półciężarówek F, szczególnie F-150, to jeden z największych sukcesów komercyjnych w historii Forda. W Europie są niemal nieznane, ale od jej wprowadzenia w 1948 roku szybko zaczęły się sprzedawać w ogromnych ilościach w USA i w Kanadzie. Zapotrzebowanie na nie jest tak duże, że produkują je aż cztery fabryki, a od 1981 roku te półciężarówki zajmują pierwsze miejsce na liście bestsellerów.

W tegorocznej generacji F-150 Ford wprowadził generatory prądu.  W wypadku wersji z silnikami spalinowymi (poza najmniejszym 3,3 litra V6) generatory o mocy 2 kW są jedną z opcji dodatkowych. Wersje hybrydowe są standardowo wyposażone w generatory o mocy 2,4 kW, ale można do nich dokupić opcjonalnie taki o mocy 7,2 kW, który według broszury reklamowej zapewnia prąd o maksymalnej mocy przez 32 godziny na jednym baku paliwa.

Ford reklamował te generatory twierdząc, że mogą one posłużyć do np. napędzania narzędzi podczas prac w terenie, świateł i muzyki podczas imprez plenerowych czy ładowania popularnych w USA motocykli elektrycznych. Kiedy jednak Teksas nawiedziła katastrofalna zima, która spowodowała ogromne niedobory mocy, wielu właścicieli tych półciężarówek zaczęło je wykorzystywać do napędzania lodówek, świateł czy ogrzewania. Inni wystawili je na swoje podjazdy pozwalając sąsiadom na ładowanie komórek, laptopów itp.

https://twitter.com/mrlevine/status/1362439352563990530?s=20

Szeroko rozpisywały się o tym lokalne media i zostało to zauważone przez szefostwo Forda. Popularny blog motoryzacyjny Automotive News odkrył, że centrala wysłała list do swoich teksańskich dealerów prosząc ich o to, żeby przenieśli wszystkie F-150 z generatorami do prowadzonych przez siebie wypożyczalni tak, aby mieszkańcy potrzebujący prądu mogli z nich skorzystać. Zaoferowali, że zapłacą im 600 dolarów za każdy samochód, który zostanie przeniesiony. Według dziennikarzy Automotive News teksańscy dilerzy posiadają obecnie 415 półciężarówek z generatorami w swoich salonach.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Automtive News Autor: WM
Fot. Kevauto, CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij