Najnowsze wiadomości ze świata

Finlandia zbuduje zaporę na granicy z Rosją. Premier Marin podała termin

W przyszłym roku Finlandia rozpocznie budowę zapory na granicy z Rosją – zapowiedziała podczas konferencji prasowej w Helsinkach premier tego kraju Sanna Marin.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Helsinkach z premier Finlandii Sanną Marin. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu szefowa fińskiego rządu została zapytana, czy na granicy fińsko rosyjskiej powstanie trwała zapora podobna do tej, którą postawiono na granicy między Polską i Białorusią.

Marin odpowiedziała, że w ocenie fińskiej straży granicznej taka zapora jest potrzebna, “żeby w przyszłości lepiej nadzorować granicę”.

“Mamy dobrą współpracę z rosyjską strażą graniczną, ale patrząc w przyszłość nasza straż graniczna oceniła, że taki płot byłby potrzebny, żeby w przyszłości zapewnić kontrolę całej granicy bez problemów. Wyasygnowaliśmy fundusze na ten projekt i zaczniemy budowę w przyszłym roku” – oznajmiła premier Finlandii.

Zapora fizyczna wzdłuż granicy Polski z Białorusią powstała na długości około 187 km. Płot jest wysoki na 5,5 m. Ogrodzenie wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 m, zwieńczone zwojem z drutu. Podstawowymi elementami, które były wykorzystane do budowy zapory, są stalowe przęsła. Do budowy zabezpieczenia zostało wykorzystanych około 49 tys. ton stali.

Zapora fizyczna jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt – analogicznie, jak przy budowie autostrad. Graniczne rzeki, cieki wodne, nie są zagrodzone. Na tych odcinkach zostały zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom jej swobodne przekraczanie.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r. Określa ona zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązanie stworzyło podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/Juha Metso

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij