Wiadomości sportowe z kraju i świata

FIFA zdecyduje, czy Izrael zostanie zawieszony

Już wkrótce władze FIFA zdecydują o tym, czy Izrael zostanie zawieszony w prawach członkowskich. Prosi o to Palestyna.

W kwietniu Palestyński Związek Piłki Nożnej złożył wniosek o zawieszenie Izraela. Palestyńczycy twierdzili, że powodem były „naruszenia prawa międzynarodowego przez izraelską okupację Palestyny, zwłaszcza Strefy Gazy”. Powołali się przy tym na zapisy w regulaminie FIFA, które dotyczą zakazu dyskryminacji i dbania o prawa człowieka.

„Cała infrastruktura futbolowa w Gazie została albo zniszczona, albo poważnie uszkodzona, łącznie z historycznym stadionem w Al-Yarmuk” – napisali we wniosku. Zauważyli także, że Rosja została zawieszona po inwazji na Ukrainę. Stało się tak, gdyż wiele reprezentacji narodowych, w tym Polski, odmówiło rozgrywek z Rosjanami.

Teraz FIFA poinformowała, że rozpoczną w tej sprawie konsultacje z prawnikami. Ich ocena, która będzie zawierała opinie przedstawicieli Palestyny i Izraela, zostanie przekazana Radzie FIFA. Ta, „z powodu pilności sytuacji”, zwoła następnie nadzwyczajne posiedzenie, na którym przeanalizuje opinię prawników i podejmie decyzję. Ma to się stać przed 20 lipca. Zdaniem ekspertów szanse na zawieszenie Izraela są jednak bardzo małe.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Marcello Casal Jr. / ABr - Agência Brasil Secretaria de Imprensa e Divulgação (Department of Press and Publicity)

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij