Najnowsze wiadomości z kraju

Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open 2023. „Frombork stanie się miejscem wiary, nauki i sztuki”

Już po raz kolejny Frombork stanie się gospodarzem wydarzenia poświęconego Mikołajowi Kopernikowi. W dniach 17-20 sierpnia w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open odbędzie się szereg wystaw, występów oraz wykładów poświęconych członkowi Kapituły Katedralnej.

W czwartek we Fromborku rozpocznie się Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open. Nadchodzące wydarzenie przypada na Rok Kopernikański, w którym obchodzona jest rocznica pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiąta rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. O szczegółach Festiwalu poświęconego astronomowi, który był człowiekiem Kościoła, opowiada ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski, dziekan i proboszcz Bazyliki Archikatedralnej pw. WNMP we Fromborku.

Dla mnie postać Mikołaja Kopernika łączy w sobie trzy sfery życia: wiarę, naukę i sztukę – podkreśla gospodarz parafii Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Według duchownego, to właśnie w tym mieście, w którym wybitny polski astronom spędził dorosłe życie i prowadził prace badawcze oraz naukowe, wyrażają się wspomniane trzy wymiary.

Mimo że oficjalne wydarzenia związane z „Copernicus Open” rozpoczynają się 17 sierpnia, to – jak zaznacza ks. Wojtkowski – jednym z pierwszych elementów Festiwalu był dzień 15 sierpnia.

O ile Odpust Parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest wydarzeniem związanym z doświadczeniem wiary, to następne dni otwierają nas na dwie kolejne przestrzenie czyli naukę i sztukę – mówi kapłan specjalizujący się w zakresie Historii Kościoła i dodaje, że od 15 sierpnia Frombork staje się miejscem wspomnianych trzech sfer życia.

Duchowny podkreśla również, że organizacji tego wydarzenia towarzyszyła chęć przedstawienia Mikołaja Kopernika jako człowieka renesansu.

Dlatego w tych dniach staramy się pokazać tak różne aktywności ludzkie. Poprzez sztukę, grafikę, działania warsztatowe, edukacyjne – opowiada ks. Wojtkowski.

Kolejna myśl, to budowanie marki, że właśnie w drugiej połowie sierpnia warto przyjechać do miasta Kopernika i uczestniczyć w wielu aktywnościach – dodaje.

W dniach 17-20 sierpnia na uczestników Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open będą czekały m.in. występy artystyczne. We Fromborku zagości m.in. światowej sławy saksofonista, kompozytor, producent i legenda polskiego jazzu Adam Pierończyk. Według międzynarodowej prasy jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich. W swoim dorobku posiada dwa Fryderyki „Jazzowy muzyk roku”, a magazyn Jazz Forum po raz 18. uznał Pierończyka za Saksofonistę Sopranowego Roku.

W sobotę we wnętrzu fromborskiej Bazyliki Archikatedralnej zapanuje klimat muzyki sprzed wieków. Stanie się tak za sprawą koncertu „Nieszpory Kopernika”, podczas którego będzie można usłyszeć renesansowe pieśni i psalmy Mikołaja Gomółki oraz Wacława z Szamotuł.

– Chcieliśmy by w Katedrze, gdzie pochowany jest Mikołaj Kopernik, w atmosferze zachodzącego słońca, kiedy wnętrze jest absolutnie zjawiskowe, umożliwić wejście na drogę piękna. Benedykt XVI zwracał uwagę, że droga piękna wyraża się w wypowiedziach artystycznych, będących prawdziwymi ścieżkami do Boga – Najwyższego Piękna – podsumowuje ks. Wojtkowski.

Poniżej prezentujemy program Festiwalu Sztuki i Nauki Copernicus Open:

17 sierpnia (czwartek)

15.00 „Kopernik tego nie widział” – wystawa astrofotografii członków warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
NA MIEJSKICH PŁOTACH, Frombork

17.00 Otwarcie wystawy „Copernicus Open. Kopernik w rysunku satyrycznym”
Na wystawę Copernicus Open składają się prace 58 karykaturzystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Rosji i Kanady. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Zbigniew Piszczako.
Organizator: Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie
WIEŻA RADZIEJOWSKIEGO, ul. Katedralna 8

19.00 Koncert „Adam Pierończyk Solo. Saksofon sopranowy”
We Fromborku zagra Adam Pierończyk, saksofonista, kompozytor i producent, legenda polskiego jazzu o światowej sławie. Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także jeden z największych innowatorów w polskim jazzie. W tym roku po raz 18. został wybrany Saksofonistą Sopranowym Roku według magazynu Jazz Forum. Jest też laureatem dwóch Fryderyków „Jazzowy muzyk roku”. Recital na saksofon sopranowy to rzadkość na skalę światową, bardzo ważny, osobisty i wirtuozerski projekt. Do tej pory można go było usłyszeć m. in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamku Królewskim na Wawelu, Fabryce Schindlera czy Stoczni Gdańskiej.
SZPITAL ŚW. DUCHA, ul. Stara 6

18 sierpnia (piątek)

9.00-16.00 KINO KOPERNIK
9.00 – „Tajemnice De Revolutionibus”
Film przedstawia tajemnicze i zawiłe kulisy publikacji dzieła Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus…”.
10.00 – „Tajemnice astronomii Kopernika”
Od starożytnej Aleksandrii poprzez Bagdad, Wenecję, Rzym i Watykan, Frombork, Lubawę i Olsztyn, twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób genialny polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia?
11.00 – „Tajemnice ekonomii Kopernika”
Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym matematykiem i astronomem, ale również doskonałym ekonomistą. Fabularyzowany dokument prezentuje ekonomiczne postulaty i teorie fromborskiego astronoma.
12.30 – „Tajemnice grobu Kopernika”
Sensacyjna historia odkrycia grobu Mikołaja Kopernika oraz badań szczątków Mikołaja Kopernika.
13.30 – „Lem. Wymyślić przyszłość”
Żyjemy w świecie, który coraz bardziej przypomina fantastykę naukową. Nowe technologie nieustannie zmieniają sposób w jaki funkcjonujemy. W filmie „Lem. Wymyślić przyszłość” twórcy sprawdzają, które pomysły autora „Solaris” doczekały się realizacji i jaką lekcję na ich temat możemy wyciągnąć z jego twórczości.
14.15 – „Słońce. Źródło życia”
Twórcy filmu ukazują jak wszystkie procesy zachodzące na Słońcu w sposób bezpośredni wpływają na procesy na Ziemi. Od energii dostarczanej żywym organizmom po odnawialne źródło elektryczności dla naszej cywilizacji. Słońce zasila naszą planetę w życiodajna energię, ale może także stanowić dla niej zagrożenie.
WOZOWNIA SZTUK, ul. Katedralna 6

15.00 „Prywatny Świat Mikołaja Kopernika” oprowadzanie kuratorskie w języku ukraińskim (Zorjana Polenik)

16.00 „Prywatny Świat Mikołaja Kopernika” oprowadzanie kuratorskie w języku polskim (Jagoda Semków)
Zapraszamy na najnowszą wystawę w Muzeum Mikołaja Kopernika mieszcząca się w wieży, która w szesnastym stuleciu należała do samego uczonego.
WIEŻA KOPERNIKA, ul. Katedralna 8

16.30 Spotkanie z Justyną Kędzierską – autorką lalki Kopernik i pokaz warsztatu pracy artystki.
WOZOWNIA SZTUK, ul. Katedralna 6

18.00 „Mozart Gala”
W programie m.in.:
„Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę”
Aria Hrabiego „Hai gia vinta la causa” – „Wesele Figara”
Aria Papagena „Ein Mädchen oder Weibchen wünscht” – „Czarodziejski flet”
Aria Don Giovanniego „Fin ch’han dal vino”– „Don Giovanni”
Aria Papagena „Papageno, Papagena” – „Czarodziejski Flet”
Aria Guglielma „Donne mie la fate a tanti” – „Così fan tutte”
Orkiestra Festiwalowa pod dyr. Piotra Sułkowskiego
Jarosław Nadrzycki – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Szymon Komasa – baryton
Prelegent: ks. dr Tomasz Garwoliński
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. WNMP I ŚW. ANDRZEJA, ul. Katedralna 8

19 sierpnia (sobota)

10.30 Warsztaty typograficzne
PRZY STUDNI NA DZIEDZIŃCU KATEDRALNYM, ul. Katedralna 8

13.00 Malarskie puzzle
PRZY WEJŚCIU DO ZESPOŁU KATEDRALNEGO OD POŁUDNIA, ul. Katedralna 8

15.00 Copernicus Press – otwarcie międzynarodowej wystawy typograficznej
WOZOWNIA SZTUK, ul. Katedralna 6

15.45 Spotkanie z Piotrem Łopuszańskim z prelekcją „Co naprawdę wiemy o Mikołaju Koperniku?”– autor jednej z najnowszych publikacji o fromborskim astronomie „Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza”
DAWNY PAŁAC BISKUPI, II piętro, ul. Katedralna 8

16.00 Święto Fotografii – plener fotograficzny Copernicus Open
POCZĄTEK PRZY STUDNI NA DZIEDZIŃCU KATEDRALNYM, ul. Katedralna 8

17.00 „Zegary słoneczne wielokrotne” – wykład Macieja Lose
WOZOWNIA SZTUK, ul. Katedralna 8

19.30 „Nieszpory Kopernika” – koncert, którego ideą jest wykorzystanie panującej w katedrze ciemności i stworzenie unikatowej atmosfery.Utwory wokalne i instrumentalne będą przeplatane narracjami, które dodatkowo pomogą słuchaczom poczuć niezwykły klimat muzyki sprzed wieków.
W programie:
renesansowe pieśni i psalmy Mikołaja Gomółki oraz Wacława z Szamotuł, improwizacje instrumentalne na tematy gregoriańskie.
Wykonawcy:
Aleksander Pluta – kontratenor
Dawid Dylewski – klarnet
Michalina Białoskórska – saksofon
Natalia Szpiec – wiolonczela
Oskar Maj, Jakub Maniecki – organy
Filip Woźniak – narracja
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. WNMP I ŚW. ANDRZEJA, ul. Katedralna 8

20 sierpnia (niedziela)

13.30 „Zrób to sam” – własnoręcznie robimy pamiątki Copernicus Open
PRZY STUDNI NA DZIEDZIŃCU KATEDRALNYM, ul. Katedralna 8

15.00 „Musica Warmiensis” – koncert opracowany na podstawie rękopiśmiennych zapisów nutowych odnalezionych w Bibliotece „Hosianum” w Olsztynie
W programie:
D. Binder – Offertorium in C de Sancto N.
Johann Melchior Dreyer – Missa in D
Ignace Pleyel – Sinfonia in D
Anonymous – Missa in A
Wykonawcy:
Cappella Warmiensis Restituta
Soliści:
Ingrida Gápová – sopran
Piotr Olech – kontratenor
Aleksander Rewiński – tenor
Andrzej Zawisza – bas
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. WNMP I ŚW. ANDRZEJA, ul. Katedralna 8.

 

Źródło: stefczyk.info Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij