Fani Led Zeppelin od lat zastanawiali się kim jest postać na okładce ich najsłynniejszego albumu. Brytyjskiemu historykowi udało się to ustalić.
Dokładnie 52 lata temu premierę miał czwarty album studyjny grupy Led Zeppelin. Nie miał tytułu, ale powszechnie jest nazywany IV, co jest kontynuacją sposobu, w jaki nazywali swe wcześniejsze albumy. Okazał się ich największym sukcesem. Sprzedano ponad 37 milionów kopii, a wielu krytyków za jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki rockowej.
Równie sławna jest jego okładka. Nie znalazł się na niej tytuł ani nazwa zespołu. Widać za to częściowo rozpadającą się ścianę domu na przedmieściach, na której wisi obraz z pochylonym, opierającym się na kiju mężczyzną. Niesie na plecach wiązkę chrustu. Ta okładka zdobyła tak wielką sławę, że brytyjska poczta umieściła ją nawet na jednym ze znaczków pocztowych. Fani od lat zastanawiali się jednak, kim jest przedstawiony na niej mężczyzna.
Tę okładkę dopiero zrozumiemy, jak rozłoży się cały album. 😏 pic.twitter.com/VHCsq5f2lR
— Piotr Waleczek (@WaleczekPiotr) November 8, 2023
Jego zagadkę rozwiązał Brian Edwards, który jest badaczem pracującym dla centrum historii Uniwersytetu Zachodniej Anglii. W rozmowie z dziennikiem Guardian wyjaśnił, że w 2021 roku był kuratorem wystawy w Muzeum Wiltshire, a Ppo jej zakończeniu kontynuował badania, które obejmowały monitorowanie „codziennych źródeł, które stymulują zaangażowanie publiki w przeszłość Wiltshire”, takich jak zdjęcia, fotografie czy artefakty.
Strzecharz z Wiltshire
Badając wczesne zdjęcia Stonehenge, naukowiec natrafił na album z epoki wiktoriańskiej, który zatytułowano „Wspominki z wizyty w Shaftesbury. Whitsuntide 1982. Prezent dla Cioci od Ernesta”. W środku znajdowało się około stu zdjęć, głównie architektury. Obraz, który jest widoczny na okładce, wokalista Robert Plant znalazł w sklepie ze starociami. Ku swojemu zdziwieniu Edwards, który jest fanem Led Zeppelin odkąd był nastolatkiem, znalazł w tym albumie fotografię na podstawie której go namalowano.
Zdjęcie w albumie było podpisane „strzecharz z Wiltshire”. Edwards ustalił w toku dalszych badań, że przedstawia najprawdopodobniej mieszkającego w mieście Mere Lota Longa, który posługiwał się też nazwiskiem Longyear. Rzemieślnik żył w latach 1823-1893. W momencie zrobienia tego zdjęcia był już wdowcem i mieszkał w małej chacie przy Shaftesbury Road.
Udało mu się również ustalić, dzięki analizie charakteru pisma, że autorem fotografii był żyjący w latach 1856-1944 Ernest Howard Farmer, pierwszy szef wydziału fotografii Politechniki Regent Street, która obecnie jest częścią Uniwersytetu Westminster. Farmer jest dziś raczej zapomnianą postacią, ale odegrał dużą rolę w rozwoju fotografii jako formy sztuki.
Znaleziona przez Edwardsa fotografia trafiła już do Muzeum Wiltshire. Wiosną przyszłego roku trafi na wystawę, razem z innymi fotografiami Farmera.