Najnowsze wiadomości z kraju

Facebook cenzuruje Muzeum Auschwitz. Zniknęły posty upamiętniające ofiary nazistów

Meta usunęła 21 postów z profilu Muzeum Auschwitz na Facebooku. Choć wpisy m.in. upamiętniały ofiary nazistów, to zostały uznane za naruszające standardy społeczności poprzez „podsycanie przemocy” czy „pokazywanie czynności seksualnych”. Podjęcie kroków w tej sprawie zapowiedział minister cyfryzacji.

O usunięciu z profilu na Facebooku 21 postów, Muzeum Auschwitz poinformowało na platformie X. Przekazano, że jeden ze skasowanych wpisów upamiętniał „tragiczny los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu”. Dodano, że został on usunięty bez możliwości odwołania.

Uzasadnienie podane przez system Facebooka, twierdzące, że posty naruszają standardy społeczności, jest całkowicie mylące. Przez lata Miejsce Pamięci Auschwitz udostępniało podobne treści bez żadnych problemów, a nagle 21 naszych postów zostało usunięte. Budzi to poważne wątpliwości co do skuteczności i dokładności technologii moderowania treści – przekazano.

Muzeum Auschwitz odwołało się w tej sprawie do Mety. Jednak tylko część z 21 postów została przywrócona. Wśród powodów usunięcia postów znalazło się naruszenie standardów społeczności dotyczące m.in. „pokazywania nagości dorosłych”, „czynności seksualnych”, „mowy nienawiści” czy „podsycanie przemocy”.

Zdaniem przedstawicieli muzeum „ten okropny incydent podważa ważną pracę ich instytucji”. Nie mają oni wątpliwości, że takie działanie „rani ocalonych, ich przodków i wszystkich, którzy poświęcili się na rzecz ocalenia pamięci historycznej”.

Sprawę skomentował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapowiadając, że będzie domagał się od Mety informacji o powodach tej sytuacji.

Ukrywanie postów upamiętniających ofiary Muzeum Auschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści. Będziemy domagać się od Mety informacji o powodach tej sytuacji – napisał Krzysztof Gawkowski na platformie X. Zdaniem szefa resortu moderatorów powinno być więcej, „a ci, którzy pracują na polskim rynku, powinni znać nie tylko język, ale i kontekst”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.X Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij