Najnowsze wiadomości z kraju

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Ważny komunikat MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy na razie nie jest możliwa. Nie są tym zachwyceni.

MSZ od początku wojny „było i jest w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z egipskimi i izraelskimi władzami, dokładając tym samym wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację”.

Niestety pojawił się problem. MSZ przekazał w niedzielnym komunikacie, że „w związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe”.

Urzędnicy z MSZu nie ukrywają, że nie są z tego zadowoleni. „W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej” – napisali w komunikacie. Wcześniej agencja AFP poinformowała, że Hamas zawiesił w sobotę ewakuację cudzoziemców i osób o podwójnym obywatelstwie do Egiptu. Była to zemsta za to, że Izrael odmówił rannym Palestyńczykom wyjazdów do egipskich szpitali.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij