Hamas Izrael Najnowsze wiadomości ze świata

Erdogan na wiecu poparcia dla Palestyny: Hamas to nie terroryści, za to Izrael – to okupanci

“Głównym winowajcą masakry w Gazie jest Zachód; to jego dzieło” – powiedział zgromadzonemu tłumowi Erdogan. Polityk oskarżył przywódców państw zachodnich o “wylewanie łez” z powodu śmierci cywilów na Ukrainie i “przymykanie oczu” na śmierć palestyńskich cywilów w Strefie Gazy. Sytuację tę określił “atmosferą przypominającą krucjaty” chrześcijaństwa przeciwko islamowi.

Hamas nie jest organizacją terrorystyczną, natomiast Izrael jest okupantem – oświadczył w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wielotysięcznego wiecu poparcia dla Palestyny w Stambule. Turecki przywódca o tragedię mieszkańców Strefy Gazy oskarżył Zachód.

Demonstracja ma – według prezydenta Erdogana – “pokazać światu braterstwo pomiędzy Turkami i Palestyńczykami”. Na lotnisku w Stambule zgromadziło się kilka tysięcy osób niosących flagi tureckie i palestyńskie oraz transparenty z hasłami: “Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami” czy “Zakończcie ludobójstwo, pozwólcie dzieciom żyć”.

Agencja Anatolia informowała o udziale w wiecu przedstawiciele wielu partii politycznych Turcji, mediów, świata kultury i sztuki, sportu oraz biznesu.

Wcześniej w sobotę turecki prezydent zwrócił uwagę na platformie X (d. Twitter), że “nieustannie nasilające się, zintensyfikowane izraelskie bombardowania skierowane w stronę Gazy po raz kolejny wymierzone są w kobiety, dzieci i niewinną ludność cywilną”. Przywódca Turcji wezwał Izrael – który oskarżył o popełnianie zbrodni wojennych – do “uwolnienia się od tego stanu szaleństwa”.

Uderzenie Hamasu, przeprowadzone 7 października ze Strefy Gazy, skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 21 dni konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i ponad 7,7 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Czytaj więcej:

Izrael sformował nową jednostkę specjalną. Ma jeden cel

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/ERDEM SAHIN

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij