“Emmanuel Macron chce wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy”. Ostre komentarze przed szczytem NATO Najnowsze wiadomości ze świata

“Emmanuel Macron chce wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy”. Ostre komentarze przed szczytem NATO

Niepewność sytuacji międzynarodowej i napięcia wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego wymagają wyjaśnień – piszą we wtorek francuskie dzienniki, wybijając stanowisko Pałacu Elizejskiego przed rozpoczynającym się spotkaniem przywódców państw NATO w Londynie.

Media cytują doradców prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy podkreślają, że “szczyt odbywa się w kontekście międzynarodowym i w ramach Sojuszu, który wymaga szeregu wyjaśnień”. “Jest to szczególnie gorący szczyt () z głębokimi sporami m.in. w sprawie Syrii lub wkładu każdego kraju do budżetu Sojuszu” – podkreślają francuscy komentatorzy.

“Stanowisko francuskiego prezydenta irytuje partnerów w Unii Europejskiej, ale prowokuje debatę” – podkreśla dziennik “Le Monde”. Gazeta opisuje tematy, które poruszone zostaną przez Francję podczas szczytu, czyli relacje z USA, Rosją i Chinami, wzrost sił populistycznych i weto Paryża w sprawie dalszego rozszerzania Sojuszu.

“Le Monde” podkreśla, że w Warszawie najczęstszym komentarzem na temat polityki francuskiego prezydenta jest to, że “Emmanuel Macron chce wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy”. “Prezydentura Donalda Trumpa nie zmieniła strategicznej doktryny Polski, która opiera się na obronie kraju niemal wyłącznie na +uprzywilejowanych+ stosunkach z Waszyngtonem” – podkreśla dziennik.

Macron chce “zaangażować się w debatę” – pisze z kolei “Le Figaro” podkreślając, że po słynnej już wypowiedzi na temat “śmierci mózgowej NATO” w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika “The Economist”, francuski prezydent krytykujący w sposób zdecydowany funkcjonowanie NATO i brak koordynacji między sojusznikami, sam będzie musiał wyjaśnić swoje stanowisko sojusznikom.

“Nie możemy zapomnieć o pierwszym obowiązku sojuszników: rozmawiać ze sobą, konsultować się ze sobą, aby interesy i bezpieczeństwo wszystkich członków Sojuszu były respektowane” – podkreślają anonimowo doradcy prezydenta Macrona.

“Niektórzy uważają, że Rosja jest zagrożeniem, inni kupują od niej energię” – cytują anonimowego doradcę prezydenta francuskie dzienniki, podkreślając, że “nie wszyscy sojusznicy widzą zagrożenia z tych samych stron”.

“Paryż uważa, że konieczny jest dialog z Moskwą, aby odbudować architekturę bezpieczeństwa w Europie” – podkreśla dziennik “Les Echos” wskazując, że kraje NATO regularnie zwiększają wydatki na obronę, w tym Francja, która przeznacza na ten cel 1,8 proc. swojego PKB. “W 2025 roku Francja zamierza osiągnąć poziom wydatków na poziomie 2 proc.” – podkreślił w rozmowie z PAP wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS) Jean-Pierre Maulny.

W Londynie prezydent Macron ma spotkać się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem. Następnie weźmie udział w spotkaniu z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat Syrii. Po przyjęciu organizowanym przez królową Elżbietę II Macron ponownie będzie rozmawiał z Merkel przed spotkaniem w formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie 9 grudnia w Paryżu.

Według francuskich mediów rozmowy sojuszników w NATO powinny koncentrować się na Turcji i jej ofensywie w Syrii przeciwko Kurdom. Francuskie media podkreślają również stanowisko Turcji i prezydenta Erdogana, który zablokował przyjęcie planu obrony dla Polski i krajów bałtyckich. Wypowiedzi Erdogana pod adresem prezydenta Macrona na temat “jego śmierci mózgowej” określane są przez otoczenie francuskiego prezydenta jako “obelgi”.

“Le Figaro” pisze, cytując osobę z bliskiego otoczenia prezydenta Francji, że “Macron, aby rozpocząć debatę, wywraca stół (). Mimo że diagnoza kryzysów w NATO jest podzielana przez wielu sojuszników, nie jest to metoda dominująca w Sojuszu” – podkreśla rozmówca dziennika, który dodaje, że nie jest to metoda preferowana przez kanclerz Merkel.

“Berlin zaproponował powołanie grupy roboczej dla refleksji nad strategicznymi kierunkami NATO, zatem wywiad Macrona (dla “The Economist”) odniósł skutek” – podsumowują doradcy prezydenta z Pałacu Elizejskiego.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Stańko z Paryża
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij