Najnowsze wiadomości ze świata

Emerytowany nauczyciel skazany na śmierć za pięć tweetów

Emerytowany nauczyciel Muhammad al-Ghamdi został skazany na śmierć przez saudyjski sąd za pięć tweetów krytykujących rząd Arabii Saudyjskiej za korupcję i łamanie praw człowieka – podaje w piątek CNN, cytując komunikat organizacji Human Rights Watch (HRW).

Według HRW al-Ghamdi został aresztowany w ubiegłym roku i skazany w lipcu na mocy “ustawy antyterrorystycznej” za “opisywanie króla lub następcy trony w sposób zagrażający religii lub sprawiedliwości”.

Emerytowanemu nauczycielowi postawiono też zarzuty “wspierania ideologii terrorystycznej”, “komunikowania się z organizacją terrorystyczną”, a także publikowania fałszywych informacji “z zamiarem dopuszczenia się terrorystycznej zbrodni”.

Saudyjska Organizacja Praw Człowieka ocenia, że w Arabii Saudyjskiej w tym roku wykonano co najmniej 92 wyroki śmierci. W 2022 roku, według mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii organizacji humanitarnej ALQST, wykonano 148 egzekucji, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Wyrok śmierci na Muhammada al-Ghamdiego wydano w okresie nasilającej się w królestwie kampanii przeciw wolności słowa – powiedziała Lina Alhathloul z organizacji ALQST.

Władze “wysyłają jasny i straszny sygnał – nikt nie jest bezpieczny i nawet tweet może sprawić, że zostaniesz zabity” – dodała Alhathloul.

CNN zwrócił się do dwóch saudyjskich ministerstw – sprawiedliwości i spraw wewnętrznych – z prośbą o skomentowanie tych informacji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Arabia Saudyjska, w której egzekucje wykonuje się głównie przez ścięcie głowy, a czasami publicznie, nie ma kodeksu, który określałby zasady dotyczące wyroków, ani systemu precedensów, przez co kary nie są przewidywalne i zależą w dużej mierze od sędziego.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

0 0

Pijany koczkodan uciekł z mieszkania i pokąsał pięć osób

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij