Elon Musk przekazał fortunę na działalność dobroczynną – i nikomu o tym nie powiedział Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Elon Musk przekazał fortunę na działalność dobroczynną – i nikomu o tym nie powiedział

Wyszło na jaw, że Elon Musk w listopadzie przekazał ogromną ilość akcji Tesli na działalność dobroczynną. Były warte ponad 5,7 miliarda dolarów – ale nie wiadomo kto je dostał.

Musk nie pobiera w Tesli wynagrodzenia, zamiast tego otrzymuje od swojej firmy akcje. W listopadzie zeszłego roku postanowił sprzedać ich część o wartości aż 16,4 miliarda dolarów. Z rozliczenia złożonego przez niego w dbającej o bezpieczeństwo giełdy agencji SEC wynika, że między 19 i 29 listopada przekazał też ponad pięć milionów akcji Tesli na działalność dobroczynną. Według średniej ceny akcji Tesli z tamtych dni były warte 5,74 miliarda dolarów. Obecnie byłoby to mniej, gdyż cena ich akcji spadła, ale niewykluczone jest, że znowu wzrośnie. Musk w swoim rozliczeniu nie wyjawił kto otrzymał od niego te akcje – a jego rzecznik prasowy odmawia komentarzy w tej sprawie.

Musk jest regularnym celem ataków ze strony polityków amerykańskiej lewicy, którzy zarzucają mu, że nie płaci podatków i że za mało dokłada się do wspólnego dobra. Głośno zrobiło się również jakiś czas temu o jego sprzeczce z dyrektorem Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który wezwał miliarderów do pomocy w walce z głodem na świecie – Musk napisał mu na Twitterze, że sprzeda wszystkie swoje akcje i przekaże je na ten cel jeśli tylko ONZ udowodni, że sześć miliardów dolarów rozwiąże problem głodu. Jego datek z listopada oznacza jednak, że w zeszłym roku został drugim największym filantropem w USA – więcej na działalność dobroczynną przeznaczyli jedynie Bill i Melinda Gatesowie.

Wielu komentatorów podkreśla, że przekazanie tych akcji było motywowane nie tylko dobrym sercem, ale także dbałością o własny budżet. Zauważyli, że zeszłoroczna sprzedaż akcji i zmiana opcji na akcję oznaczają, że w tym roku Musk będzie musiał zapłacić ogromny podatek – on sam oszacował go aż na 11 miliardów dolarów. Amerykańskie prawo podatkowe jest zaprojektowane tak, że dzięki działalności dobroczynnej miliarderzy mogą znacznie ograniczyć swoje zobowiązania fiskalne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox Buisness Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij