Najnowsze wiadomości z kraju

Ekspert przewiduje wzrost zakażeń koronawirusem. “W kolejnych dniach zgonów i zakażeń będzie więcej”

Moim zdaniem niskie liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 i zgonów na COVID-19 wynikają z okresu świątecznego, a od wtorku do czwartku znów będą wyższe – powiedział PAP dr Michał Sutkowski. Zdaniem eksperta, etap pandemii jest podobny do tego przed świętami.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3211 osób, zmarło 29 chorych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto ponad 1,261 mln przypadków COVID-19. Zmarło ponad 27 tys. chorych.Dzień wcześniej raport mówił o 3678 nowych zakażeniach i 57 zgonach.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski uznaje te wyniki za swoisty “prezent świąteczny”.

“Niestety, w mojej ocenie w kolejnych dniach tych zgonów i zakażeń będzie więcej. Trzymajmy kciuki, aby te wyniki nie były dramatyczne, ale nadal w moim przekonaniu będą one wysokie. Obecne spadki wynikają raczej ze sposobu raportowania i nałożenia się na niego wielu wolnych dni od pracy” – ocenił.

Miarodajne zdaniem eksperta będą raporty z wtorku, środy, czwartku. On sam już w poniedziałek obserwuje zwiększoną liczbę osób, które zgłaszają się do przychodni z objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

“Jesteśmy na podobnym etapie epidemii, jak przed świętami. Nie należy się spodziewać w pierwszych tygodniach stycznia wielkich spadków, bo wiele osób różnie zachowywało się w okresie Bożego Narodzenia. Wprowadzone dziś – jeszcze wzmocnione – restrykcje zrobią pewnie swoje, więc aby nie było znów tendencji wzrostowej. Na to należy liczyć – oczywiście zakładając rozsądek społeczeństwa” – stwierdził dr Sutkowski.

W jego ocenie, być może nie będzie już dziennie po 500 czy 600 zgonów, ale kilkuset w kolejnych dniach należy się jednak spodziewać.

Źródło: PAP Autor: Tomasz Więcławski
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij