“Egzotyczny gość” Dulkiewicz oskarżył Polskę o rewizjonizm historyczny Najnowsze wiadomości ze świata

“Egzotyczny gość” Dulkiewicz oskarżył Polskę o rewizjonizm historyczny

Burmistrz Londynu Sadiq Khan oskarżył Polskę o rewizjonizm historyczny w sprawie Holokaustu. Wyznał, że dotacja, jaką Londyn przekazał Fundacji Auschwitz-Birkenau ma pomóc z tym walczyć.

Reprezentujący lewicę Khan został pierwszym muzułmaninem wybranym na stanowisko burmistrza Londynu w 2016 roku. Brytyjska prawica oskarża go powszechnie o to, że pod jego rządami Londyn stał się bardzo niebezpiecznym miastem, a on nie radzi sobie z dotykającą stolicę falą przestępczości. W Polsce zrobiło się o nim głośno po tym, kiedy we wrześniu odwiedził Gdańsk na zaproszenie prezydent Dulkiewicz. W pewnym momencie Dulkiewicz nazwała pochodzącego z Pakistanu polityka oraz sekretarz stanu landu Berlin Sawsan Chebli „egzotycznymi goścmi”, co wiele osób uznało za przejaw rasizmu.

Khan wziął udział w obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Potem udzielił wywiadu portalowi Jewish News w którym oskarżył Polskę o wybielanie swojej roli w Holokauście. Stwierdził, że budzi w nim lęk sposób, w jaki polski rząd mówi o tym temacie. „Prawicowy rząd Polski wielokrotnie przedstawiał Polskę jako ofiarę Nazistów bez odniesień do antysemityzmu przed, w trakcie i po Holokauście” – można przeczytać w opartym o ten wywiad artykule w Jewish News, choć nie jest do końca jasne, czy są to słowa Khana. Bez wątpienia Khan wyraził jednak opinię, że nie podoba mu się fakt, że prezydent Andrzej Duda blokuje kandydaturę Dariusza Stoły, byłego dyrektora muzeum Polin, na kolejną kadencję.

Khan za to wyjawił, że przekazana przez jego miasto dotacja na Fundację Auschwitz w wysokości 300 tysięcy funtów miała na celu pomoc w walce z rzekomym fałszowaniem historii przez Polskę.

Do sprawy odniosła się polska ambasada w UK. Napisali, że jego dotacja pomoże w dbaniu o pamięć o ofiarach Holokaustu, podkreślając, że Polska wydaje na ten cel niemal 14 milionów funtów rocznie.

„Polska odgrywa rolę jednego ze strażników pamięci o milionach pomordowanych Żydów. Z sześciu milionów Żydów – ofiar Holokaustu – trzy miliony były obywatelami Polski. Biorąc to pod uwagę stwierdzenia, że historia jest przez Polskę pisana na nowo nie mają podstaw i musimy na nie odpowiedzieć” – napisali przedstawiciele ambasady – „Musimy stawić czoła prawdzie, że pewne jednostki zostały zmuszone przez niemieckiego okupanta do kolaboracji z niemiecką nazistowską machiną eksterminacji lub nawet robiły to z własnej woli, ale takie podejście nie było jednak dominujące ani typowe. Państwo polskie od początku sprzeciwiało się Holokaustowi, informowało o nim światową opinię publiczną i prosiło alianckie rządy o podjęcie akcji, które pozwoliłyby go powstrzymać”.

Źródło: Jewish News Autor: WM
Fot. Policy Exchange, CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij