Najnowsze wiadomości ze świata

Egipt otworzy przejście graniczne ze Strefą Gazy

Egipt otworzy przejście graniczne ze Strefą Gazy. Równocześnie wynegocjował z Izraelem i USA tymczasowe zawieszenie broni.

Agencja Reuters informuje, że Egipt otworzy przejście graniczne Rafah. To jedyne przejście graniczne między egipskim półwyspem Synaj i Strefą Gazy. To także jedyne przejście ze Strefy Gazy, którego nie kontroluje Izrael. Otworzą je wstępnie na kilka godzin, do 14 czasu GMT.

Równocześnie Reuters informuje, że do miasta Al-Arisz dotarły ciężarówki z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Czekają tam na pozwolenie na udanie się do Rafah. O 6 rano GMT nadal go nie dostały. Egipcjanie przepuszczą przez przejście pomoc humanitarną z jednej strony i obywateli państw trzecich ewakuujących się z Gazy z drugiej. Na razie nie wiadomo, czy wpuszczą też palestyńskich uchodźców, ale jest to mało prawdopodobne.

Sam Egipt twierdził wcześniej, że nie zamknął tego przejścia, ale izraelskie naloty sprawiły, że nie nadaje się do użytku. Równocześnie Reuters poinformował, że Egipt, Izrael i USA wynegocjowały tymczasowe zawieszenie broni. Nie wiadomo na razie, kiedy się zacznie i ile dokładnie potrwa. Źródła agencji twierdzą, że będzie obowiązywało co najmniej kilka godzin.

Hamas twierdzi, że na razie Egipt nie skontaktował się z nimi w sprawie otwarcia tego przejścia. „Nie dostaliśmy żadnej komunikacji ani potwierdzenia od strony egipskiej w sprawie intencji otwarcia dzisiaj przejścia Rafah” – powiedział szef biura komunikacji Hamasu Salama Marouf – „Wszystkie informacje, które krążą, zwłaszcza w izraelskich mediach, są niepotwierdzone”.

Źródło: Autor:
Fot. Gigi Ibrahim CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij