Najnowsze wiadomości z kraju

Efekty uchwały PiS o nepotyzmie. 13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w spółkach Skarbu Państwa.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że 13 członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Decyzje o rezygnacji mają związek z tzw. chwałą sanacyjną przyjęta przez Kongres Prawa i Sprawiedliwości. PAP powołuje się na źródło zbliżone do PiS.

Jako pierwsze o sprawie informowało w piątek radio RMF FM, które podawało nieoficjalną informację na ten temat. Teraz źródło, na które powołuje się PAP, potwierdziło doniesienia stacji radiowej. Według rozgłośni wszystkie osoby same złożyły rezygnację. Ma to być realizacja uchwały o samooczyszczeniu partii.

„Uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych” – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Morys. Dodał on również, że MAP nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio w sumie kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób.

Rzecznik potwierdził po części medialne doniesienia dotyczące rezygnacji członków rodzin polityków PiS z posad w spółkach nadzorowanych przez MAP. Morys przekazał, że osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS, czyli dzieci, rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, które zasiadały we władzach tych spółek, „nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”.

Jak wynika z informacji źródła PAP ma to dotyczyć w sumie 13 osób które zasiadały we władzach tych spółek i były związane z parlamentarzystami PiS”.

Podczas Kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały “zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin zapewniał w mediach, że uchwała sanacyjna zostanie w sposób bezwzględny wykonana.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij