Najnowsze wiadomości z kraju

Dziś Sejm wybierze nowego premiera

Posłów czeka dzisiaj wyjątkowo pracowity dzień. Premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, po czym zagłosują nad wotum zaufania.

Po ostatnich wyborach prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu, gdyż PiS zdobył w nich najwięcej głosów. Nowy rząd został przez niego zaprzysiężony pod koniec listopada.

Dzisiaj, ok. 10, premier Morawiecki wygłosi expose. Następnie poprosi Sejm o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. Po złożeniu tego wniosku odbędzie się debata, a samo głosowanie zaplanowano na 15. To tzw. pierwszy krok konstytucyjny.

Szanse na to, że PiS dostanie wotum zaufania, są jednak czysto iluzoryczne. Partia ta ma bowiem w sejmie 191 posłów, a koalicja KO, Lewicy i PSL 248. Po głosowaniu i półtoragodzinnej przerwie nastąpi drugi krok konstytucyjny. W nim to sami posłowie wybiorą nowego szefa rządu.

Kandydatem koalicji jest Donald Tusk i to on najprawdopodobniej zostanie nowym premierem. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się po debacie, ok. 20.
We wtorek o 9 nowy premier wygłosi program działania i skład nowego rządu, wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie ma odbyć się o 15. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to nowy rząd zostanie zaprzysiężony 13 grudnia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM sejm
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij