Najnowsze wiadomości ze świata

Dziesiątki martwych słoni przy wodopoju. To może być dopiero początek

Zmiany klimatu, el Nino i susza doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu słoni w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe, a działacze na rzecz ochrony przyrody obawiają się, że zginie ich jeszcze więcej – poinformowała w piątek agencja Reutera.

Przez park Hwange nie przepływa żadna rzeka, toteż zwierzęta mogą tam funkcjonować tylko dzięki studniom, z których woda jest czerpana do pełniących funkcje wodopojów zagłębień w gruncie. Jednak susza doprowadziła do obniżenia wód gruntowych i obecnie nie udaje się uzyskiwać wody do napełnienia ponad 100 wodopojów. 

Dorosły słoń wypija dziennie 200 litrów wody, populacja słoni w parku sięga 45 tys. sztuk.

 

W pobliżu wodopojów można zauważyć dziesiątki martwych zwierząt, inne padły w buszu, stając się karmą dla padlinożerców. „W parku doświadczyliśmy skutków zmian klimatycznych. Odnotowaliśmy mniej opadów” – powiedziała główna ekolog Parku, Daphine Madhlamoto.

 

Pora deszczowa w Zimbabwe trwa od listopada do marca, ale w tym roku deszcze pojawiały się rzadko i na krótko. Meteorolodzy przewidują, że susza będzie trwała przez kolejne miesiące.

W pięciu krajach – Angoli, Botswanie, Namibii, Zambii Zimbabwe żyje obecnie około 227 tys. słoni.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Utknęli na bezludnej wyspie. Uratowały ich liście palmy

0 0

Do ziemi zbliżają się dwie duże asteroidy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij