Najnowsze wiadomości ze świata

Izraelski portal przypomina czytelnikom historię Holokaustu. Zgadnijcie, ile razy wspominają o Polsce, ile o Niemczech

“The Times of Israel” opublikował tekst, według którego wkrótce mają zostać wznowione coroczne wycieczki uczniów z Izraela do Polski. Nasz MSZ na tę chwilę nie potwierdza tej informacji. Innego zdania są politycy w Izraelu, a Jifat Szasza-Bitton, ustępująca minister edukacji już nawet poinformowała swojego następcę o rozwiązaniu sporu z Polską w sprawie wycieczek liceów upamiętniających Holokaust. O sprawie pisze “The Times of Israel”, który opisując spór przybliża czytelnikom temat wycieczek i prezentuje krótką “historię” Holokaustu. Historię alternatywną, bo słowo “Poland” pada w nim 16 razy, słowo “Polish” 7 razy, słowo “Nazi” 6 razy, słowa “Germany” i “German” ani razu. 

“The Times of Israel” to portal internetowy założony w 2012 roku przez izraelskiego dziennikarza Davida Horovitza i jego partnera, amerykańskiego inwestora Setha Klarmana. Sieciowy dziennik poświęcony jest tematyce społeczności żydowskich w Izraelu i w diasporze. W kontekście dyplomatycznego sporu między Polską a Izraelem dziennikarze prezentują specyficzną lekcję historii.

Przypomnijmy, w połowie czerwca br. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które “uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży”. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina tłumaczył wówczas, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.

Z kolei wiceszef MSZ, minister M. Przydacz wyjaśniał, że z uwagi na pandemię wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski zostały zawieszone, a przy okazji rozmów o ich wznowieniu strona polska chciała temat uregulować odpowiednią umową międzyrządową. Istotą sporu była obecność uzbrojonych oficerów Szin Bet, izraelskiego odpowiednika ABW, którzy zawsze towarzyszą wycieczkom i którzy byli podczas pobytu w Polsce uzbrojeni. W tym roku Warszawa miała poinformować Szin Bet, że oficerowie uzbrojeni być nie mogą, co nie spodobało się w Izraelu.

W tym samym czasie wiceminister spraw zagranicznych P. Jabłoński napisał na Twitterze, że „obecna formuła zorganizowanych wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski wymaga zmian ze względu na systemowe problemy prowadzące do utrwalania się fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływa na stosunki polsko-izraelskie”.

Opisujący tę sprawę dziennikarze “The Times of Israel” przypominają, że “młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między 11 a 12 klasą, zwiedzając byłe nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić zamordowanych. Wycieczka od dawna uważana jest za rytuał przejścia w izraelskiej edukacji, a przed pandemią COVID-19 każdego roku uczestniczyło w niej około 40 000 izraelskich uczniów”.

W kolejnym akapicie autorzy dodają, iż “Polska była pierwszym krajem najechanym i okupowanym przez reżim nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera i nigdy nie miała kolaborującego rządu. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, by ostrzec świat przed masowym mordowaniem Żydów, a tysiące Polaków ryzykowało życie, by pomóc Żydom”. Jednocześnie przypominają, że “(…) badacze Holokaustu zgromadzili liczne dowody na to, że polscy wieśniacy mordowali Żydów uciekających przed nazistami lub polskich szantażystów, którzy polowali na bezbronnych Żydów dla korzyści finansowych. Sześć milionów Żydów, w tym prawie wszyscy z około 3 milionów Żydów w Polsce, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a główne nazistowskie obozy śmierci znajdowały się w Polsce“.

W całym tekście opisującym w krótki sposób historię Holokaustu ani razu nie pada słowo “Niemcy” czy “niemiecki”. Autorzy nie wspominają także, że opisywane przez nich obozy zagłady utworzone były właśnie przez Niemców na okupowanych terenach w Polsce, o czym przypomniał im na Twitterze profil @AuschwitzMuseum:

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Autor: ac
Fot. PD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij