Dziecko nie mogło korzystać z placu zabaw Najnowsze wiadomości ze świata

Dziecko nie mogło korzystać z placu zabaw podczas lockdownu. Dostanie odszkodowanie

Wydany na Sycylii bardzo surowy zakaz zabawy pod gołym niebem podczas lockdownu z powodu pandemii Covid-19 był nielegalny – orzekł sąd administracyjny na włoskiej wyspie. Dziecko, którego rodzice wystąpili do sądu przeciwko temu rozporządzeniu, ma dostać odszkodowanie.

Rodzice chłopca zaskarżyli rozporządzenie wydane w kwietniu 2020 roku, a więc na początku pandemii przez ówczesnego gubernatora wyspy Nello Musumeciego, który jest obecnie ministrem do spraw Obrony Cywilnej i polityki morskiej.

Agencja Agi przypomniała, że szef władz Sycylii wydał wtedy zarządzenie bardziej surowe aniżeli ówczesny włoski rząd. Rada ministrów w Rzymie w dekrecie zabroniła aktywności motorycznej pod gołym niebem z zastrzeżeniem, że zakaz nie dotyczy wychodzenia, biegania i zabawy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Na wyspie takiego wyjątku nie uczyniono, a władze zabroniły na pięć dni wychodzenia w tym celu nawet przed własny dom.

W rezultacie – stwierdził skład, który rozpatrywał sprawę wytoczoną przez rodziców 10-letniego wtedy chłopca – dużej części ludności na Sycylii, w tym dzieciom i młodzieży, narzucono obowiązek “bezwzględnego pobytu w domu”, co można porównać do aresztu domowego.

Podkreślono zarazem, że sytuacja pandemiczna na Sycylii w chwili, gdy wprowadzono te surowe przepisy, była lepsza niż w innych częściach Włoch co zaznaczał wtedy także ówczesny gubernator.

W przytoczonym orzeczeniu przypomniano, że władze regionalne mogły wówczas wprowadzać swoje przepisy, ale zawsze proporcjonalnie do faktycznego zagrożenia pandemicznego.

Dziecko, którego rodzice zaskarżyli surowe rozporządzenie, otrzyma wypłatę odszkodowania: po 200 euro za każdy z pięciu dni jego obowiązywania.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij