Najnowsze wiadomości z kraju

Dyrektorka poznańskiego ZOO zatrzymana przez policję. Chodzi o oszustwa i przywłaszczenie mienia

Do 10 lat więzienia grozi dyrektorce poznańskiego ogrodu zoologicznego Ewie Z. Podejrzanej przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. nadużycia uprawnień, oszustwa, przywłaszczenie mienia i poświadczenie nieprawdy – poinformowała we wtorek prokuratura.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że Ewa Z. została zatrzymana przez policjantów z KWP w Poznaniu w poniedziałek. To efekt śledztwa prowadzonego przez poznańską prokuraturę okręgową po zawiadomieniu złożonym przez osobę fizyczną.

“Ewa Z. jest podejrzana o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego, w tym oszustwa i przywłaszczenia mienia na szkodę Miasta Poznania oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Stawiane zarzuty obejmują również ukrywanie majątku ze szkodą dla wierzycieli. Prokurator zarzuca podejrzanej także to, że wykorzystując swoje stanowisko poleciła pracownikowi zoo złożenie korzystnych dla niej samej fałszywych zeznań” – opisał w komunikacie rzecznik prokuratury.

Dodał, że podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia, które “pozostają w sprzeczności z dotychczas zebranymi dowodami”.

Według ustaleń śledczych, Ewa Z. jako dyrektor poznańskiego ogrodu w latach 2016–2024 nadużyła swoich uprawień i doprowadziła samorząd Poznania do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie co najmniej 100 tys. zł. Podejrzana miała potwierdzić wykonanie na rzecz zoo usług, które nigdy nie zostały zrealizowane.

“Dowody wykazały, że podejrzana korzystała ze służbowego samochodu dla celów prywatnych, a także zakupioną na potrzeby zoo karmę, szczepionki oraz lekarstwa przeznaczała dla będących jej własnością zwierząt. Zlecała również zatrudnionemu w ogrodzie zoologicznym weterynarzowi przeprowadzenie zabiegów medycznych jej czterech szopów i dwóch psów. Śledczy ustalili, że Ewa Z. dwukrotnie poświadczyła nieprawdę w dokumentacji ogrodu zoologicznego” – wymienił rzecznik prokuratury.

Ewa Z. miała też działać na szkodę swoich wierzycieli, ukrywając na rachunku bankowym innej osoby zagrożone zajęciem komorniczym pieniądze z utworów literackich. Ponadto miała również polecić pracownikowi zoo złożenie nieprawdziwych zeznań i zatajenie prawdy o znanych mu nieprawidłowościach.

Wobec Ewy Z. zastosowano dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze świadkami. Prokurator zawiesił ją także w pełnieniu funkcji dyrektora zoo i zakazał wstępu na teren ogrodu na czas trwania postępowania. Podejrzanej grozi do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, że Ewa Z. i kierowana przez nią instytucja od lat angażowała się politycznie, aktywnie wspierając m.in. tzw. strajk kobiet, czy inicjatywy Jerzego Owsiaka. Sama Z. była nawet gościem, jego festiwalu Poland Rock Festiwal w 2022 roku.

 

Źródło: PAP,stefczyk.info Autor: Szymon Kiepel, pf
Fot. Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij