Najnowsze wiadomości ze świata

Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

Do zdarzenia doszło w sobotę w mieście Probolinggo na wschodniej Jawie. Przedszkole TK Kartika jak co roku zorganizowało wtedy paradę z okazji indonezyjskiego święta niepodległości. W tym roku dyrektor Kartika V Hartatik zadecydował, że tematem parady mają być „wysiłki Proroka aby zwiększyć wiarę i oddanie Allahowi”. I zadecydował, że najlepszym sposobem będzie przebranie dziewczynek w czarne nikaby i wręczenie im wyciętych z kartonu kałasznikowów, przez co wyglądały jak młodzi członkowie Państwa Islamskiego.

Indonezyjczycy są w szoku

Skandal wybuchł, kiedy filmy nagrane podczas tej parady trafiły do mediów społecznościowych. Przebranie dzieci za bojowników ISIS nie zostało przyjęte przez mieszkańców Indonezji ciepło, tym bardziej, że ISIS faktycznie wykorzystuje dzieci w atakach terrorystycznych – jak stało się na przykład w maju, kiedy Państwo Islamskie przeprowadziło ataki samobójcze na chrześcijańskie świątynie. Najmłodszy zamachowiec miał wtedy 9 lat.

Dyrektor szybko przeprosił i stwierdził, że jego celem nie było promowanie radykalizmu i przemocy a radość dzieci z udziału w paradzie. Jego zastępca dodał podczas konferencji prasowej, że wybór strojów podyktowany był względami ekonomicznymi. Nie chcąc wydawać za dużo pieniędzy na organizację parady przedszkole miało użyć strojów, które mieli pod ręką. Po jego oświadczeniu wiele osób zadaje jednak pytanie o to dlaczego przedszkole miało na stanie kartonowe kałasznikowy i stroje dżihadystów.

Islamski ekstremizm jest poważnym problemem dla każdego państwa które pada jego ofiarą. W Indonezji jednak najbardziej przerażające jest to, że coraz więcej młodych ludzi nie widzi w nim nic złego. Przeprowadzony w zeszłym roku wśród uczniów szkół średnich i studentów sondaż pokazał, że już co czwarty nie widzi nic złego w zmianie Indonezji w państwo islamskie przy pomocy dżihadu.

Wiktor Młynarz, za Independent.co.uk, fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij