Dymy pożarów Puszczy Amazońskiej przyczyną zapalenia płuc wśród tysięcy mieszkańców Najnowsze wiadomości ze świata

Dymy pożarów Puszczy Amazońskiej przyczyną zapalenia płuc wśród tysięcy mieszkańców

Od kilkunastu dni dymy pożarów Puszczy Amazońskiej zwanej „płucami świata”, stały się przyczyną masowych zachorowań na zapalenie płuc wśród mieszkańców blisko półmilionowego miasta Porto Velho na północy brazylijskiej Amazonii, w którym „jakość powietrza jest najgorsza w kraju” – podał w sobotnim komunikacie brazylijski instytut meteorologiczny Q Air.

Niektóre brazylijskie media określają stopień zanieczyszczenia powietrz w tym mieście jako „gorszy nawet niż w odległej 22-milionowej stolicy finansowo-gospodarczej kraju Sao Paulo” dokąd też docierają dymy pożarów Puszczy Amazońskiej, podobnie jak do niektórych krajów Ameryki Południowej graniczących z Brazylią.

Według Instytutu IQ Air, w ubiegły piątek zagęszczenie zabójczych drobinek w powietrzu nad Porto Velho było siedemnastokrotnie większe, niż wynosi ich maksymalny poziom dopuszczany przez Światową Organizację Zdrowia.

Drobinki te są niezwykle małe i z łatwością przenikają z wdychanym powietrzem do płuc człowieka.

Na rozległych obszarach leśnych brazylijskiej Amazonii zanotowano w tym roku 88 tysięcy ognisk pożarów, to jest niemal dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2023 roku. W ogromnej większości wywołane były przez człowieka, m.in. przez wielkich hodowców bydła podpalających lasy w celu zwiększenia obszaru pastwisk.

Władze sanitarne amazońskiego stanu Rondonia zakomunikowały, że nadal gwałtownie rośnie liczba zachorowań i zgonów wśród ludności tej części Brazylii, zwłaszcza, że szpitale są przepełnione a mieszkańcy z reguły nie stosują się do zaleceń noszenia maseczek.

Źródło: (PAP) Autor: ik/ jm/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij