Najnowsze wiadomości ze świata

Dwóch mężczyzn zatrzymanych za szpiegostwo na rzecz Rosji. Mieli planować operacje sabotażowe, w tym na bazy wojsk USA

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Zostało to ogłoszone przez władze w czwartek. Zatrzymani mieli m.in. planować operacje sabotażowe w Niemczech, w tym na bazy wojsk USA. Jako pierwszy o sprawie poinformował portal tygodnika “Spiegel”.

Posiadający podwójne, niemieckie i rosyjskie obywatelstwo, Dieter S. i Alexander J. zostali aresztowani w Bayreuth przez funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej, poinformowała Prokuratura Federalna. Obaj są podejrzewani o pracę dla zagranicznych służb specjalnych.

Według informacji “Spiegla” głównym oskarżonym jest 39-letni Dieter S. Według śledczych mężczyzna omawiał operacje sabotażowe w Niemczech z łącznikami z rosyjskich służb specjalnych od października 2023 roku. Podobno zgodził się przeprowadzić podpalenia i ataki z użyciem materiałów wybuchowych na infrastrukturę wojskową, przedsiębiorstwa obronne i zakłady przemysłowe.

Sabotaże miały się skupić m.in. na szlakach transportowych wykorzystywanych do przewozu towarów wojskowych. Ostatecznym celem planowanych ataków było podważenie niemieckiego wsparcia dla Ukrainy.

Według śledczych, Dieter S. zajmował się również rozpoznaniem i fotografowaniem amerykańskich obiektów wojskowych w Niemczech. Podobno przekazywał odpowiednie zdjęcia swoim rosyjskim klientom. Domniemanemu szpiegowi miał pomagać 37-letni Alexander J.

Szpiegowane obiekty wojskowe obejmowały infrastrukturę sił zbrojnych USA w Grafenwoehr w Bawarii. Znajduje się tam między innymi ważny poligon wojskowy, na którym armia amerykańska szkoli ukraińskich żołnierzy – na przykład na czołgach Abrams, pisze “Spiegel”.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk 
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij