Najnowsze wiadomości ze świata

Dwie starsze aktywistki zakłóciły “ślub roku”

Dwie będące w wieku emerytalnym aktywistki grupy Just Stop Oil zakłóciły w piątek brytyjski “ślub roku”, rozpylając proszek z gaśnicy proszkowej na ludzi zgromadzonych przed katedrą w Chester, gdzie celebrował zawarcie małżeństwa Hugh Grosvenor, książę Westminsteru.

33-letni Hugh Grosvenor dzięki odziedziczonej w 2016 roku rodzinnej fortunie jest jednym z najbogatszych Brytyjczyków, a zarazem otwiera listę najbogatszych Brytyjczyków przed 40. rokiem życia. Według tegorocznej edycji rankingu “The Sunday Times Rich List” jego majątek to 10,1 mld funtów. Jego ojcem chrzestnym jest król Karol III, a on sam jest ojcem chrzestnym synów księcia Williama – George’a, oraz księcia Harry’ego – Archiego.

Do czasu zaręczyn z 31-letnią Olivią Henson, którą w piątek poślubił, był też uznawany za “najbardziej pożądanego kawalera” w Wielkiej Brytanii.

W ślubie w katedrze w Chester w północno-zachodniej Anglii uczestniczyło ok. 400 gości, w tym następca tronu książę William i księżniczka Eugenia. Przed katedrą zgromadziły się tysiące ludzi chcących obejrzeć przyjazd i odjazd pary młodej. W momencie gdy goście wychodzili z katedry, dwie starsze wiekiem aktywistki Just Stop Oil wyciągnęły gaśnice proszkowe i rozpyliły pomarańczowy proszek na zgromadzonych.

“Krótko po godzinie 13:00 w piątek dwie kobiety, które prawdopodobnie protestowały w imieniu Just Stop Oil, rozpyliły kolorowy proszek na ulicy św. Werburgi w Chester. Funkcjonariusze byli natychmiast na miejscu zdarzenia i dwie kobiety zostały szybko aresztowane pod zarzutem naruszenia porządku publicznego. 69-letnia kobieta z Manchesteru i 73-letnia kobieta z Suffolk przebywają obecnie w areszcie policyjnym” – oświadczyła miejscowa policja.

Grupa Just Stop Oil, walcząca ze zmianami klimatu na Ziemi i domagająca się całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych, przyznała się do odpowiedzialności za incydent.

Źródło: PAP Autor: Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Fot. EPA/ADAM VAUGHAN

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij