Strategiczna branża, gra o miliardowe wpływy i duże sieci wypierające z rynku mniejsze firmy, czyli nierówna walka niewielkich aptek o przetrwanie. Jakie konsekwencje dla polskich pacjentów ma przejmowanie małych placówek farmaceutycznych przez sieci, także te zagraniczne?
Jak działa mechanizm zakładania aptek na tak zwane słupy? Dlaczego sieci mogą bezkarnie łamać i obchodzić przepisy? Dlaczego sieci aptek mogą działać niezgodnie z etyką farmaceuty? Jakie metody maksymalizacji zysków stosują w Polsce międzynarodowe sieci aptek? Czy wkrótce polskich aptek będzie jak na lekarstwo? „Magazyn śledczy Anity Gargas” w czwartek o 22:20 w TVP1.
https://www.youtube.com/watch?v=QIOV4cNMNoo
Przypomnijmy, że obecnie toczy się walka o zapewnienie Polakom bezpieczeństwa lekowego. Kilka dni temu poseł PiS Kacper Płażyński wystosował interpelację do premiera o wsparcie polskiego przemysłu farmaceutycznego.
Jak podawał niedawno portal wPolityce.pl, w interpelacji gdański poseł PiS pytał m.in. o prowadzone od kilku lat prace nad wdrożeniem Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR), który ma premiować firmy prowadzące produkcję i badania w Polsce. Swoje propozycje (tak zwany RTR Plus) przedstawili niedawno także krajowi producenci leków, podkreślając, że to rozwiązanie zwiększy produkcję w Polsce nie obciążając jednocześnie budżetu NFZ.
– Bezpieczeństwo lekowe, oprócz energetycznego, żywnościowego i oczywiście wojskowego powinno być jednym z naszych priorytetów, do którego musimy za wszelką cenę dążyć – mówiła niedawno wiceprzewodnicząca komisji zdrowia poseł Anna Kwiecień z PiS i zapewniała, że państwo powinno jak najszybciej zająć się tym tematem.
Przed polskim rządem zatem ważne decyzje, od których na długie lata będzie zależeć bezpieczeństwo Polaków w jednym z najbardziej strategicznych obszarów. Mamy głęboką nadzieję na odbudowę naszego przemysłu farmaceutycznego. Przecież tu chodzi o komfort i spokój każdego z nas.