Najnowsze wiadomości z kraju

Dulkiewicz wstrzymała wycinkę drzew. Kacper Płażyński zwrócił uwagę na niewygodny fakt

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nakazała wstrzymanie wycinki starych drzew w Parku Steffensów. Gdański poseł PiS Kacper Płażyński zwrócił na swoim Twitterze uwagę na pewien niewygodny dla niej fakt.

Duża część terenu dawnego Parku Steffensów za pomnikiem z czołgiem T-34 został kupiony przed laty przez developera Silver Rock One. Firma otrzymała pozwolenie od miejskiego konserwatora zabytków pozwolenie na wybudowanie tam trzech kilkukondygnacyjnych bloków. Jak informuje opisujący tę sprawę portal Gdańsk Strefa Prestiżu MKZ mógł wydać takie pozwolenie bo prezydent Paweł Adamowicz zawarł umowę z ówczesnym pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków Dariuszem Chmielewskim która oddawała w jego ręce większość terenów w Gdańsku. W lecie zeszłego roku wobec tego terenu rozpoczęto procedurę wpisania do rejestru zabytków, o czym poinformowano developera i władze miasta. Rozpoczęcie tej procedury z mocy prawa wstrzymuje wszelkie prace.

Obecny pomorski wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok miał otrzymać w sobotę w południe. Od razu powiadomił o tym policję i poprosił ich o interwencję. Robotnicy odmówili policjantom przerwania prac twierdząc, że „mają zezwolenie prezydent Gdańska na wycinkę”. Strzok ponownie zażądał wysłania patrolu tłumacząc policjantom podstawię prawną, która czyni tę wycinkę nielegalną od samego początku. Dopiero po wysłaniu drugiego patrolu robotnicy wstrzymali pracę, ale dziesięć niemal stuletnich drzew z historycznego szpaleru starodrzewu zostało już ścięte.

Strzok poinformował na oficjalnej stronie PWKZ na Facebooku, że dzisiaj złożył w tej sprawie zeznanie na policji. Jego zdaniem developer wiedział, że dokonując wycinki łamie prawo. Jego zdaniem wybranie nietypowego dnia na rozpoczęcie prac, jakim była sobota, miało na celu utrudnienie interwencji administracji. Zapowiedział złożenie w tej sprawie do prokuratury wniosku o wszczęcie postępowania.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała na swoim Facebooku poinformowała, że w trybie natychmiastowym wstrzymała decyzję o zgodzie na wycinkę drzew. „Inwestor nie zastosował się do przepisów związanych z procedurą wpisania parku do rejestru zabytków i prowadził roboty bez odpowiednich pozwoleń” – napisała dodając, że w tej chwili władze miejskie prowadzą weryfikację działań inwestora i sprawdzają możliwość nałożenia na niego kary. Poinformowała również, ze rozważa skierowanie sprawy do prokuratury.

Na jej wpis szybko odpowiedział Płażyński. „Drodzy Państwo, cuda, prezydent Dulkiewicz wstrzymuje wycinkę drzew na którą sama wydała pozwolenie” – napisał na swoim Twitterze. Do swojego wpisu dołączył fotokopię tego pozwolenia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. gdanskstrefa.com, Twitter Autor: WM
Fot. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij