Najnowsze wiadomości z kraju

Dramatyczna akcja ratunkowa. Ewakuowano Polaka, który utknął na Svalbardzie

Polski podróżnik utknął na Svalbardzie. Dramatyczna akcja ratunkowa zakończyła się powodzeniem.

Podróżnik Marcin Gienieczko planował zdobycie Góry Newtona (1713 m.n.p.m.), najwyższego szczytu arktycznego archipelagu Svalbard. O swoich postępach informował na bieżąco na swoim Facebooku. W piątek rano pokonały go jednak warunki pogodowe – burza śnieżna, wiatr osiągający 144 km/h i temperatura minus 36 stopni. Śnieg zasypał jego sanie, na których miał zapasy paliwa i jedzenia, częściowo zawalił się także jego namiot.

Podróżnik zdecydował się na wezwanie pomocy. Użył radioboi i czekał na pomoc. W rozmowie telefonicznej podróżnik przekazał, że jeszcze nigdy nie widział tak trudnych warunków. W piątek przed północą ratownicy musieli zawrócić i zejść z lodowca Rabot. W sobotę rano warunki pogodowe były nieco lepsze, więc ją wznowiono.

Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Przed 7 rano czasu polskiego poinformowano, że został ewakuowany helikopterem. Jest cały i zdrowy, obecnie przebywa pod opieką specjalistów. Trafił do szpitala na szczegółowe badania.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. Jerzy Strzelecki CC BY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij