Publicystyka

Donald Tusk skłamał o F-35

Buisness Insider puścił w eter fake newsa o tym, że MON poprosił Amerykanów o możliwość przemalowania F-35, które wezmą udział w defiladzie 15 sierpnia, w polskie barwy. Donald Tusk powtórzył go na spotkaniu z wyborcami w Legionowie.

15 sierpnia w Warszawie odbędzie się defilada Silna Biało-Czerwona. MON chce na niej pokazać najnowszy sprzęt wojskowy kupiony przez Polskę, jak czołgi Abrams i K2, wyrzutnie rakiet HIMARS, drony Bayraktar czy wyrzutnię przeciwlotniczą Patriot. Ma to być największa parada wojskowa od 1989 roku.

W poświęconym jej artykule BI „poinformował”, że rząd chciał się także pochwalić myśliwcami piątej generacji F-35. Problem w tym, że jeszcze nie otrzymaliśmy żadnej z zamówionych 32 maszyn tego typu. BI poinformował, powołując się na rzekome źródła, że mieli poprosić Amerykanów o to, by biorące udział w paradzie ich F-35 przemalowano w polskie barwy.

Podana przez BI informacja na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka nie ma sensu. Przede wszystkim F-35 pokryte są specjalną farbą, która wchłania fale radarowe. Z tego powodu wszystkie F-35 są szare, różnią się tylko znakami przynależności państwowej – a dostrzeżenie z ziemi niewielkich biało-czerwonych szachownic byłoby niezwykle trudne. Po drugie to, że pierwsze myśliwce otrzymamy dopiero w przyszłym roku, nie jest żadną tajemnicą, a o ich dostawie na pewno zrobi się głośno. Przemalowanie amerykańskich maszyn raczej by więc nikogo nie oszukało. W tym wypadku wystosowane przez MON dementi było czystą formalnością.

Mimo bezsensu tych oskarżeń i dementi MONu, które BI szybko dołączył do swojego tekstu, nie przeszkodziło to Tuskowi w powieleniu tego fake newsa. „Czytamy dzisiaj, że pomysłem Błaszczaka, w czasie gdy jest wojna u naszych granic, było przemalowanie amerykańskich samolotów na biało-czerwone barwy, żeby nam się wydawało, że oni te samoloty już mają” – powiedział w Legionowie – „Słuchajcie, to jest zupełnie niebywałe. Oni robią z siebie pajaców”.

Mamy wrażenie, że to nie PiS zrobił z siebie pajaców…

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij