Najnowsze wiadomości z kraju

Donald Tusk pochwalił się rozmową z kanclerzem Scholzem. Niemcy: Do żadnej rozmowy nie doszło

Jak ujawnił portal Tysol.pl, wbrew zapowiedziom Donalda Tuska, nie doszło do rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Polski premier zapowiedział taką rozmowę w mediach społecznościowych, miała ona dotyczyć sprawy związanej z przewożeniem migrantów do Polski przez niemiecką policję. Tymczasem jak ujawniła redaktor Aleksandra Fedorska na portalu Tysol.pl, do rozmowy w ogóle nie doszło.

– Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego potwierdziło, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana – poinformował portal Tysol.pl.

Przypomnijmy rozmowę zapowiedział już wczoraj Donald Tusk, który napisał na portalu X:

– Będę za chwilę rozmawiał z kanclerzem Scholzem o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy. Sprawa musi być szczegółowo wyjaśniona.

Rozmowa miała, w ocenie polskiego premiera, dotyczyć incydentu na granicy. Przypomnijmy, o tej sprawie jako pierwszy poinformował serwis chojna24.pl. Dziennikarze lokalnego portalu, o którym później zrobiło się głośno we wszystkich mediach w Polsce, ujawnili, iż niemiecki radiowóz w piątek pojawił się w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), a z samochodu wysiadła rodzina migrantów, dwie osoby dorosłe i troje dzieci. O incydencie portal został poinformowany przez jednego z czytelników.

– Do Polski trafiła rodzina migrantów z Afganistanu, która po przekroczeniu granicy niemiecko-polskiej została odwieziona przez niemiecką policję z powrotem do Polski, nie zwróciła się do policjantów z wniosek o azyl w Niemczech – przekazało później biuro prasowe policji.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek tłumaczył później w mediach, że nie ma zgody na działanie wbrew procedurom. Jak dodał, “można zakładać, że to była inicjatywa samych niemieckich funkcjonariuszy”. Później polska Straż Graniczna poprosiła niemiecką policję o wyjaśnienia w tej sprawie. Do tematu odniósł się też szef MSWiA Tomasz Siemoniak i Donald Tusk, który miał rzekomo “rozmawiać z kanclerzem Scholzem w tej sprawie”.

Okazuje się jednak, że… rozmowy nie było i Niemcy nie wiedzą, czy do niej dojdzie:

– Redaktor Aleksandra Fedorska skontaktowała się z Biurem Prasowym i Informacyjnym Rządu Federalnego, aby dowiedzieć się, czy zgodnie z zapowiedzią doszło do rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem a Olafem Scholzem. Okazuje, że według ich informacji do rozmowy nie tylko nie doszło, ale także nie jest ona planowana – czytamy na portalu Tysol.pl.

Źródło: Stefczyk.info za Tysol.pl Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij