Najnowsze wiadomości z kraju

Donald Tusk, jak zawsze szczerze, o zmianach w rządzie: “Liczy się wyłącznie interes państwowy”

– Nikt – włącznie ze mną – nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – mówił premier Donald Tusk przedstawiając zmiany w rządzie. Zapewnił, że w rekonstrukcji rządu chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać możliwości dla interesu państwowego.

– Ci, którzy mnie znają i pamiętają z dawnych lat, z pierwszej kadencji premierowania, wiedzą, że nikt – włącznie ze mną – nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – oświadczył szef rządu.

Podziękował startym ministrom i ogłosił nazwiska ich następców.

Zaznaczył, że ta zasada wynika z przekonania, by maksymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności.

– Liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy – dodał, jak zawsze szczerze, premier Tusk.

Nowe stanowiska w rządzie zajmą:

  • Tomasz Siemoniak – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będzie także koordynatorem ds. służb specjalnych.

– Nie muszę nikomu szerzej przedstawiać sylwetki pana Siemoniaka. Był wicepremierem w moim rządzie i rządzie pani premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO – zapowiedział Tusk.

  • Krzysztof Paszyk – Ministerstwo Rozwoju i Technologii (poseł ostatnich trzech kadencji, a od 2023 roku przewodniczący KP PSL)

– Prawnik, samorządowiec. To jest ten taki wzorcowy – z mojego punktu widzenia – model politycznej drogi – stwierdził premier.

– Parlamentarzysta z dużym stażem, człowiek spokojny, wszyscy go bardzo cenią. Ci, którzy go znają (…) wiedzą, że to jest człowiek skała, znaczy można na nim polegać – dodał.

  • Hanna Wróblewska – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2023 dyrektorka Departamentu Narodowego Instytucji Kultury w MKiDN, a w przeszłości między innymi wicedyrektorka w Muzeum Getta Warszawskiego i dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki)

– Na ministra kultury będę proponował panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie panią Hannę Wróblewską. Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, wiedzą i rozumieją bardzo dobrze moje motywacje – zapowiedział Donald Tusk.

Zaznaczył, że kiedy zaproponował Wróblewskiej to stanowisko, “nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności”.

– Wzięła na siebie odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym – dodał premier.

  • Jakub Jaworowski – Ministerstwo Aktywów Państwowych (w latach 2014-2015 podsekretarz i sekretarz stanu w KPRM)

Jak przypomniał szef rządu, Jaworowski był sekretarzem stanu w rządzie premier Ewy Kopacz. – Ekonomista, finansista, historyk, więc mimo młodego wieku człowiek renesansu, będzie odpowiadał za aktywa państwowe – powiedział.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij