– Nikt – włącznie ze mną – nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – mówił premier Donald Tusk przedstawiając zmiany w rządzie. Zapewnił, że w rekonstrukcji rządu chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać możliwości dla interesu państwowego.
– Ci, którzy mnie znają i pamiętają z dawnych lat, z pierwszej kadencji premierowania, wiedzą, że nikt – włącznie ze mną – nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – oświadczył szef rządu.
Podziękował startym ministrom i ogłosił nazwiska ich następców.
🇵🇱 Dziękujemy za Waszą służbę Polsce ⤵️
➡️ Minister @MSWiA_GOV_PL @MKierwinski,
➡️ Minister @kultura_gov_pl @BartSienkiewicz,
➡️ Minister @MAPGOVPL @bbudka,
➡️ Minister @MRiTGOVPL @Hetman_K. pic.twitter.com/prXBSyy2Jm— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 10, 2024
Zaznaczył, że ta zasada wynika z przekonania, by maksymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności.
– Liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy – dodał, jak zawsze szczerze, premier Tusk.
Nowe stanowiska w rządzie zajmą:
- Tomasz Siemoniak – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będzie także koordynatorem ds. służb specjalnych.
– Nie muszę nikomu szerzej przedstawiać sylwetki pana Siemoniaka. Był wicepremierem w moim rządzie i rządzie pani premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO – zapowiedział Tusk.
- Krzysztof Paszyk – Ministerstwo Rozwoju i Technologii (poseł ostatnich trzech kadencji, a od 2023 roku przewodniczący KP PSL)
– Prawnik, samorządowiec. To jest ten taki wzorcowy – z mojego punktu widzenia – model politycznej drogi – stwierdził premier.
– Parlamentarzysta z dużym stażem, człowiek spokojny, wszyscy go bardzo cenią. Ci, którzy go znają (…) wiedzą, że to jest człowiek skała, znaczy można na nim polegać – dodał.
- Hanna Wróblewska – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2023 dyrektorka Departamentu Narodowego Instytucji Kultury w MKiDN, a w przeszłości między innymi wicedyrektorka w Muzeum Getta Warszawskiego i dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki)
– Na ministra kultury będę proponował panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie panią Hannę Wróblewską. Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, wiedzą i rozumieją bardzo dobrze moje motywacje – zapowiedział Donald Tusk.
Zaznaczył, że kiedy zaproponował Wróblewskiej to stanowisko, “nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności”.
– Wzięła na siebie odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym – dodał premier.
- Jakub Jaworowski – Ministerstwo Aktywów Państwowych (w latach 2014-2015 podsekretarz i sekretarz stanu w KPRM)
Jak przypomniał szef rządu, Jaworowski był sekretarzem stanu w rządzie premier Ewy Kopacz. – Ekonomista, finansista, historyk, więc mimo młodego wieku człowiek renesansu, będzie odpowiadał za aktywa państwowe – powiedział.