Najnowsze wiadomości ze świata

Dokonano zamachu na pro-kremlowskiego pisarza

Pro-kremlowski pisarz Zachar Prilepin był obiektem zamachu. Jego samochód wyleciał w powietrze.

Urodzony w 1975 roku pisarz brał udział w wojnie w Czeczeni jako oficer policyjnej jednostki specjalnej Omon. W 1999 roku przeszedł do cywila i został dziennikarzem. W tym samym czasie pisał swoją pierwszą powieść. Równocześnie rozpoczął karierę polityczną. Był członkiem nielegalnej Partii Narodowo-Bolszewickiej. Był zwolennikiem stalinizmu i antysemitą.

Po wybuchu wojny we wschodniej Ukrainie i aneksji Krymu stał się gorącym zwolennikiem Putina i celebrytą wśród prorosyjskich separatystów. Twierdził, że walczył w Doniecku jako dowódca batalionu ochotniczego, do Moskwy wrócił w 2018 roku. Założył ruch społeczny Dla Prawdy, który chciał przekształcić w partię polityczną, ale jego ruch został wchłonięty przez Sprawiedliwą Rosję. W wyborach w 2021 roku został posłem, ale zrezygnował z tego stanowiska. Gorąco popiera inwazję na Ukrainę, a Unia Europejska objęła go z tego powodu sankcjami.

Zamach na Prilepina miał miejsce w Niżnym Nowgorodzie. Rosyjski portal RBC poinformował, że w sobotę pisarz wracał z okupowanego Doniecka i zatrzymał się tam, żeby coś zjeść. Wkrótce potem doszło do eksplozji samochodu, którym podróżował. W eksplozji zginął jego kierowca, ale on sam niestety odniósł tylko drobne obrażenia.

Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo pod kontem terroryzmu, a rzecznik prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformowała, że zatrzymali już podejrzanego. Odpowiedzialność za ten zamach wziął na siebie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz, który działa na okupowanym Krymie i południu Ukrainy. Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa obwiniła o ten zamach ukraińskie służby, dodając, że odpowiedzialność za niego spada także na USA i NATO.

To już kolejny zamach na znaną pro-kremlowską postać. W sierpniu 2022 roku w eksplozji samochodu zginęła propagandystka Daria Dugina, córka słynnego ideologa Kremla. W zeszłym miesiącu w eksplozji bomby ukrytej w posążku życie stracił za to wpływowy bloger militarny Wladlen Tatarski.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP, TVP INFO Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij