Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy w przeszłości zarzucali jej jej rasizm i ksenofobie. Dlatego też poinformowała o wprowadzeniu nowych standardów przy przyznawaniu statuetki Oscara. Bez kobiet, LGBT i mniejszości rasowych film nie ma co liczyć na przyznanie mu najważniejszej nagrody w Hollywood.
Nowe zasady będą stopniowo wprowadzane od 2022 roku, a już całkowicie mają wejść w życie w 2024. Aby film mógł powalczyć o statuetkę Oscara, będzie musiał spełnić przynajmniej dwa spośród czterech standardów weryfikacyjnych.
Pierwszy z nich dotyczy kategorii reprezentacji na ekranie. Aby go spełnić musi zostać wdrożony przynajmniej jeden z trzech warunków, którymi są: 1. przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub znacząca postać drugoplanowa musi być odgrywana przez osobę mającą inne pochodzenie rasowe, 2. przynajmniej 30% obsady drugoplanowej lub ról epizodycznych musi reprezentować co najmniej dwie grupy, którymi są – kobiety, LGBT, mniejszości rasowe, osoby z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną i niedosłyszące, 3. główny wątek musi być powiązany z co najmniej jedną z wyżej wymienionych grup.
Nowe standardy dotykają także członków ekip i zespołów twórczych, gdzie również musi zostać spełniony jeden z następujących warunków: 1. Casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz: co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 2. Co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną. 3. Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną. 4. Co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Kolejna kategoria dotyka kwestii obecności w branży, gdzie zostały podane dwa warunki, wymagające jednoczesnego spełnienia. Zgodnie z pierwszym z nich, duże studia i dystrybutorzy muszą posiadać stały program płatnych staży dla wyróżnionych wyżej grup, z kolei mniejsze studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć na płatnych stażach minimum dwie osoby reprezentujące którąś z tych grup. Oprócz tego muszą oferować programy szkoleń i rozwoju umiejętności dla reprezentantów tych grup.
Ostatnia z kategorii dotyczy komunikacji z widownią. Zgodnie z nią studio lub firma producencka muszą mieć w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em co najmniej kilka osób na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.